Nie nowy kodeks, ale punktowe zmiany
Reklama, success fee i zatrudnienie na podstawie umowy o pracę – tymi tematami, istotnymi dla wykonywania zawodu, ma się zajmować adwokatura.
Rosati w piśmie do Ziobry apeluje o wyższe stawki za prowadzenie spraw z urzędu
O zmiany wysokości stawek za sprawy prowadzone przez adwokatów z urzędu - zaapelował prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati w piśmie do ministra sprawiedliwości. Podkreślił, że obecne wynagrodzenia często nie pokrywają nawet kosztów dojazdu na rozprawę.
NIEWAŻNOŚĆ CZYNNOŚCI SĘDZIEGO NSA DELEGOWANEGO DO MS
Żadna z ustaw nie pozwala na powstanie choćby subtelnych, a nawet jedynie przemijających zależności sędziego administracyjnego od władzy wykonawczej. Nie można być „przerywaną żoną Cezara" i co jakiś czas robić sobie przerwy od jej obowiązków. >> CZYTAJ WIĘCEJ << Źródło: Rzeczpospolita 04.03.21
Polowanie na dane
Prokuratura Krajowa chce dostępu do systemów informatycznych sądów; to pozwoliłoby jej inwigilować sędziów, adwokatów i zwykłych obywateli - pisze w poniedziałek "Gazeta Wyborcza".
Zjazd nadzwyczajny jeszcze przed zwyczajnym
Naczelna Rada Adwokacka zadecydowała o zwołaniu na 19 grudnia br. nadzwyczajnego zjazdu krajowego.
Czas na wznowienie pracy sądów? Jest projekt grupy adwokatów
Krakowscy i Warszawscy Adwokaci mają pomysł na wznowienie pacy sądów. Autorami projektu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, są adwokaci Przemysław Rosati, Witold Kabański, Paweł Gieras, Michał Pomorski, Grzegorz Kukowka, Michal Bieniak i Wojciech Bergier.
Akcja "Sędziowie – lekarzom". Celem zbiórka na zakup sprzętu dla szpitali
Ponad 35 tys. zł na pomoc dla szpitali w swoim mieście zebrali we własnym gronie krakowscy sędziowie; medyków finansowo wspierają także adwokaci. Środki przeznaczono m.in. na zakup przyłbic ochronnych.
Nieodpłatna pomoc prawna – porozumienie na kolejny rok
Kraków zapewnia mieszkańcom dostęp do nieodpłatnej pomocy i informacji prawnej w 31 punktach zlokalizowanych na terenie całego miasta. Tak samo będzie w przyszłym roku – gwarantuje to podpisane w piątek, 22 listopada porozumienie między Gminą Miejską Kraków a Okręgową Radą Adwokacką i Okręgową Izbą Radców Prawnych.
Polacy porywają własne dzieci
Emigrujemy za pracą, zakładamy rodziny za granicą. Gdy się rozpadają, walczymy o dziecko. Coraz częściej jeden z rodziców porywa dziecko i wywozi do innego kraju. Jak to wygląda w Polsce? W ubiegłym roku rodzice uprowadzili aż 350 dzieci, siedem razy więcej niż pięć lat temu. I choć wydaje się nam, że dotyczy to głównie małżeństw międzynarodowych, większość porwań to sytuacja, gdzie oboje rodziców to Polacy. Reguluje ją prawo międzynarodowe, głównie Konwencja...
Porwania dzieci coraz częstsze. Prawnicy z całej Europy debatują w Krakowie
Emigrujemy za pracą. Zakładamy rodziny za granicą. Gdy się rozpadają, coraz częściej rozwodzący się małżonkowie walczą o dziecko. I coraz częściej zdarza się, że jedno z rodziców zabiera je i wyjeżdża do kraju swojego pochodzenia.