Strona główna E-informator Krakowskiej Izby Adwokackiej

E-informator Krakowskiej Izby Adwokackiej

E-Informator KIA nr 46/2018

E-Informator KIA nr 46/2018

W dniu 13 listopada 2018 roku, na zaproszenie Prezydium Okręgu Małopolskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie adw. Paweł Gieras uczestniczył w uroczystym spotkaniu z okazji uczczenia 79. Rocznicy Utworzenia Związku Walki Zbrojnej. Uroczystość odbywała się w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.   Podczas spotkania Dziekan ORA w Krakowie adw. Paweł Gieras został uhonorowany Odznaczeniem Pamiątkowym „Za Zasługi dla ŚZŻAK" za pomoc, życzliwość i współpracę z Żołnierzami Armii Krajowej.   Rys historyczny ZWZ nakreślił Pan prof. dr hab. Tomasz Gąsowski w wykładzie pt. „Związek Walki Zbrojnej”.   - Medal Pamiątkowy traktuję jako wyróżnienie dla całego krakowskiego środowiska adwokackiego, które podczas tej uroczystości miałem przyjemność i zaszczyt reprezentować, a nie mojej osoby. Chylę czoła przed wieloma moimi starszymi Koleżankami i Kolegami, którzy dla Żolnierzy Armii Krajowej zrobili naprawdę wiele - powiedział po zakończeniu uroczystości Dziekan ORA w Krakowie adw. Paweł Gieras.    Panu Dziekanowi składamy serdeczne gratulacje.
E-Informator KIA nr 45/2018

E-Informator KIA nr 45/2018

Informujemy, że szkolenie z zakresu  Nowe zasady odpowiedzialności za długi spadkowe , odbędzie się 23.11.2018 r., o godz.16:30 w Hotelu TARNOVIA, ul. Kościuszki 10, 33 – 100 Tarnów .   Szkolenie poprowadzi Prezes Sądu Rejonowego w Limanowej SSR del. do SSO w Nowym Sączu Piotr Borkowski   Serdecznie zachęcamy do udziału w szkoleniu. Szczegóły w załączeniu.   
E-Informator KIA nr 44/2018

E-Informator KIA nr 44/2018

100 karykatur polskich znanych adwokatów na 100-lecie Polskiej Palestry - dochód ze sprzedaży wesprze chore dzieci.   Naczelna Rada Adwokacka przy współpracy z Okręgową Radą Adwokacką w Krakowie zorganizowała w dniach 25 - 28 października 2018 roku VIII edycję Dni Kultury Adwokatury Polskiej w Krakowe . W programie Dni – oprócz jak zazwyczaj wykładów, koncertów i spektakli - znalazła się tym razem wystawa karykatur znanych polskich adwokatów. Dziekan Krakowskiej Izby Adwokackiej adw. Paweł Gieras zaproponował znanemu karykaturzyście Tytusowi Byczkowskiemu stworzenie 100 karykatur na 100 –lecie Adwokatury Polskiej . Ten propozycję przyjął i podczas VIII Dni Kultury Adwokatury Polskiej w Krakowie zgromadzeni goście mogli je pierwszy raz zobaczyć. Wernisaż wystawy odbył się 25 października br. o godzinie 19:00 w Klubie Adwokata im. adw. Janiny Ruth Buczyńskiej w Krakowie.   Karykatury można nabywać, a dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na rzecz Fundacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu „O ZDROWIE DZIECKA”.   - Często jesteśmy kojarzeni z powagą sali sądowej i wagą podejmowanych w sądzie spraw. Jednak jako adwokaci jesteśmy ludźmi, którzy mają do siebie i swojej pracy dystans. Poprzez wystawę chcemy właśnie to pokazać. Z wystawą łączy się także cel charytatywny, co tym bardziej cieszy, kiedy możemy w ten sposób pomóc chorym dzieciom– mówi Dziekan ORA w Krakowie adw. Paweł Gieras.   Tytus Byczkowski, twórca karykatur, to poznański artysta – malarz, przede wszystkim portrecista i karykaturzysta. Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. W dorobku ma 16 wystaw indywidualnych malarstwa (w tym również pejzażu), 18 wystaw indywidualnych karykatury portretowej, oraz kilka wystaw zbiorowych na terenie kraju. Jako rysownik przez kilka lat brał udział w ogólnopolskich programach telewizyjnych „Kawa czy herbata” (TVP1) i „Wokół wielkiej sceny” oraz w kilku programach telewizji lokalnej. W TV Biznes prowadził swój autorski, cykliczny program „Słówkiem i kreską”. Artysta prowadzi również działalność publicystyczną, czego owocem były artykuły z ilustracjami w prasie lokalnej oraz w kilku ogólnopolskich tygodnikach. W niektórych dziennikach lokalnych publikuje cykle karykatur znanych sylwetek danego regionu.   Podczas wernisażu dziekan ORA w Krakowie adw. Paweł Gieras uhonorował dziekana ORA w Lublinie adw. Stanisława Estreicha odznaką „Złotego Pawiego Pióra” przyznawaną przez Krakowską Izbę Adwokacką adwokatom spoza izby krakowskiej za szczególną przyjaźń i zasługi na jej rzecz.   Wystawę karykatur można oglądać w Klubie Adwokata im. adw. Janiny Ruth Buczyńskiej w Krakowie, przy ul. Sławkowskiej 1. Serdecznie zapraszamy.
E-Informator KIA nr 43/2018

E-Informator KIA nr 43/2018

Serdecznie zapraszamy wszystkich adwokatów do odbioru terminarzy adwokackich na rok 2019. Terminarze dostępne są w siedzibie ORA przy ul. Batorego 17. Ilość egzemplarzy jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.   Serdecznie zapraszamy!
E-Informator KIA nr 42/2018

E-Informator KIA nr 42/2018

W dniu 12 październik 2018 odbył się doroczny zjazd Izby Adwokackiej w Wersalu, z którą Krakowska Izba Adwokacka posiada partnerską umowę o współpracy. W uroczystościach ze strony KIA, na zaproszenie Mecenas Christine Blanchard-Masi – dziekana Izby uczestniczyli: dziekan adw. Paweł Gieras wraz z małżonką adw. Dominika Górnik-Gieras oraz adw. Joannna Wsołek- członek komisji ds. współpracy zagranicznej.   Zjazd rozpoczął się konferencją na temat procedury cywilnej w aspekcie porównawczym. Delegacja z Quebec’u przygotowała mock trial na podstawie autentycznego procesu o zniesławienia, który poruszył niedawno opinię publiczną w Kanadzie.   W godzinach popołudniowych w Pałacu Sprawiedliwości w Wersalu odbyło się uroczyste zgromadzenie Izby, z udziałem zaproszonych gości. W trakcie tej uroczystości dziekan Christine Blanchard-Masi wręczyła dziekanowi Izby Krakowskiej pamiątkowy medal Barreu de Versailles.   Oprócz Krakowa, Izba Adwokacka w Wersalu, współpracuje z izbami w Quebec’u (Kanada), Verviers (Belgia) i Pitesti (Rumunia). Dziekani wszystkich tych izb ustalili, że w celu nadania współpracy bardziej praktycznego charakteru zorganizowana zostanie w przyszłym roku międzynarodowa konferencja z udziałem nie tylko adwokatów, ale również przedstawicieli izb handlowych oraz świata businessu na temat prawnych aspektów inwestycji zagranicznych w zainteresowanych krajach.   Uroczysty zjazd był okazją do nawiązania bezpośrednich rozmów z przedstawicielami izby w Pitesti, co powinno mieć wpływ na nawiązanie współpracy i udział reprezentantów z Krakowa na organizowanej w 2019 międzynarodowej konferencji w Rumunii.   Na uroczystym Zjeździe w Wersalu uczestniczyła także dziekan Izby Paryskiej, mec. Marie Aimee Peyron. Zadeklarowała ona gotowość podpisania z Izbą Krakowską umowy o współpracy, co jest powodem do szczególnej radości, zważywszy jak bogaty program szkoleń i staży dla młodych adwokatów, również z zagranicy, oferuje ta izba.   Zjazd zakończył uroczysty bankiet, w którym uczestniczyli adwokaci i goście Izby w Wersalu.   adw. Joanna Wsołek
E-Informator KIA nr 41/2018

E-Informator KIA nr 41/2018

Okręgowa Rada Adwokacka zaprasza na wykład prof. dr hab. Tadeusza Gadacza pt.: „O odpowiedzialności i bezwstydzie” – czyli o naszych czasach. Wykład odbędzie się 11 października 2018 roku , o godz. 19.00 w Klubie Adwokatów im. adw. Janiny Ruth Buczyńskiej przy ulicy Sławkowskiej 1, I piętro. Wykład zaliczany jest do obowiązkowego doskonalenia zawodowego adwokatów. Serdecznie zapraszamy!
E-Informator KIA nr 40/2018

E-Informator KIA nr 40/2018

Adwokaci Krakowskiej Izby,   na prośbę Pana Prezesa adw. Jacka Treli zwracamy się do Członków Izby o rozważenie możliwości pełnienia dyżurów adwokackich w dniach wyborów samorządowych (21.X i 4.XI b.r.). Podczas tychże świadczyliby Państwo nieodpłatnie, pomoc w kwestiach związanych z prawem wyborczym i z przebiegiem wyborów w poszczególnych komisjach wyborczych.   Dyżury mogłyby się odbywać w kancelariach, względnie pod numerem telefonu lub adresem e-mail.   NRA prześle wykazy adwokatów chcących pełnić dyżury do Komitetu Obywatelskiego przy Panu Prezydencie Lechu Wałęsie, który zajmuje się monitorowaniem przebiegu wyborów. Adwokaci, którzy zgłoszą się do pełnienia dyżurów nie muszą czekać na oficjalne potwierdzenia, albowiem same zgłoszenia będą wystarczające.   Krakowska Izba Adwokacka wyznaczyła na koordynatora akcji adw. Katarzynę Kosiorkiewicz .   Wszystkich Państwa, którzy czynnie poprą udział w akcji pomocy prosimy o przesyłanie zgłoszeń bezpośrednio do Pani Koordynator na adres adres mailowy: k.kosiorkiewicz@kosiorkiewicz.pl do dnia 5 października 2018 roku.
E-Informator KIA nr 39/2018

E-Informator KIA nr 39/2018

Szanowni Państwo, Zapraszamy do lektury najnowszego numeru newslettera Informacji Rady Miasta Krakowa.
E-Informator KIA nr 38/2018

E-Informator KIA nr 38/2018

Osoby zainteresowane uczestnictwem powinny przesłać swoje wystąpienie oparte o okoliczności sprawy, która dotyczyła naruszeń praw człowieka,w terminie do dnia 9 listopada 2018 r.   W połowie grudnia 2018 spośród uczestników zostanie wybranych dziesięciu finalistów, którzy otrzymają zaproszenie do Caen (Francja), aby w dniu 27 stycznia 2019 roku zaprezentować swoje wystąpienia przed jury.   Przewidziane są nagrody pieniężne w wysokości od 4000 do 8000 EUR. Finaliści uhonorowani zostaną rocznym członkostwem w Union International des Avocats, a laureat otrzyma zaproszenie na kongres UIA organizowany w 2019 r. w Luksemburgu.   Szczegółowe informacje dotyczące konkursu dostępne są na stronie:  www.memorial-caen.com   Z wyrazami szacunku, Anna Paciorek Dział Zagraniczny NACZELNA RADA ADWOKACKA ul. Świętojerska 16, 00-202 Warszawa tel. +48 22 505 25 00
E-Informator KIA nr 37/2018

E-Informator KIA nr 37/2018

Egzamin wstępny na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą zbliża się wielkimi krokami. Zaplanowano go na 29 września 2018 r. Od lipca na łamach „Rzeczpospolitej", wraz z Wydawnictwem CH Beck pomagamy się do niego przygotować. Dziś publikujemy materiały do powtórki z postępowania sądowo-administracyjnego.   Rzeczpospolita, 05 września 2018r.   Cały artykuł
1  2  3  4  5