Strona główna Samorząd Klub filmowy

Klub filmowy

Mamy przyjemność zawiadomić Państwa, że inicjatywny Komisji ds. Kontaktów z Mediami i Wizerunku  organizujemy w naszej Izbie  Klub Filmowy Adwokatów, pod roboczym tytułem” Kino z Temidą”.

 

Kino to nie tylko rozrywka, to prawdziwa sztuka - dlatego też nazywane jest X Muzą, przez co dołączyło do Panteonu dziewięciu Greckich Muz, które są opiekunkami Sztuk Pięknych i Nauki.

 

Co było początkiem kina? W czym tkwi jego geneza? Edgar Morin stwierdził, że tajemnica początków kina tkwi głównie w jego  „niesprecyzowanej sytuacji […], podążającego krętą ścieżką pomiędzy zabawą i nauką, spektaklem i eksperymentem badawczym, rozbiciem ruchu i jego rekonstrukcją, próbującego rozsupłać gordyjski węzeł wiedzy i snu, iluzji i rzeczywistości […]”.

 

Kino od początku swojego istnienia czerpie doświadczenie z najważniejszych ze sztuk: literatury, poezji, muzyki, śpiewu, malarstwa i tańca. Jednakże współczesny widz może mieć  pewne wątpliwości w tym zakresie, patrząc na bieżący repertuar kinoplexów. Królują tam wielkie widowiska rodem z Hollywood, filmy sensacyjne czy komedie romantyczne, zaburzając obraz współczesnego kina.

 

I właśnie w celu umożliwienia pełnego wglądu w bezcenny dorobek kinematografii powstaje Klub Filmowy Adwokatów. Ambicją Klubu jest wybór filmów, które warto uhonorować i pochylić się nad nimi. Na każdym spotkaniu przedmiotem zainteresowania będzie film poruszający ważne społecznie kwestie, tematykę wymiaru sprawiedliwości, stojące na najwyższym poziomie pod względem artystycznym.

 

Założeniem Klubu jest popularyzacja kina wartościowego, niezależnie od aktualnych trendów i daty powstania filmu. Mamy nadzieję, że wspólne obcowanie z tą dziedziną sztuki będzie cennym wkładem w podtrzymanie rozwoju i życia kulturalnego członków Palestry. Każde spotkanie poprzedzone będzie prelekcją filmoznawcy, który poszerzy horyzont wiedzy w zakresie środków użytych przez twórców dzieła, kontekstu powstania filmu, nie zapominając o ciekawostkach związanych z jego twórcami. Po projekcji widzowie będą mogli podzielić się swoimi refleksjami związanymi z zaprezentowanym filmem.

 

Żywimy nadzieję, że ta inicjatywa  stanie się ważnym punktem na mapie Państwa zainteresowań, gdyż film jest – mówiąc słowami Rudolfa Arnheima – ziszczeniem „myśli, które wprawiły obrazy w ruch”.

 

Klub będzie spotykał się raz w miesiącu w kinie ARS ul. św. Tomasza 11.

 

Inauguracja odbędzie się 28 stycznia 2016 r. (czwartek) o godzinie 19:30 w Kinie ARS (Sala Gabinet).

 

Z uwagi na specyfikę kina (sala mieści 32 osoby) chęć udziału w pokazie musi zostać potwierdzona mailem na adres: ora@adwokatura.krakow.pl

 

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w tej nowej inicjatywie zarówno zagorzałych kinomanów, jak i osoby dopiero zgłębiające tę przestrzeń kultury, poszukujące piękna i wartości uchwyconych przez twórców przekazanych nam na wielkim ekranie.  

     

Poniżej przedstawiamy listę filmów, które mogliście Państwo już obejrzeć :

 

Data Tytuł filmu
28.01.2016 „Nienawiść” reż. Mathieu Kassovitz (1995, Francja)
25.02.2016  "Viviane chce się rozwieść" reż. Ronit Elkabetz, Shlomi Elkabetz (2014, Francja, Niemcy, Izrael)
17.03.2016 "Prorok" reż. Jacques Audiard (2009, Francja-Włochy)
21.04.2016 "Lektor" reż. Stephena Daldry (2008, Niemcy-USA)
19.05.2016 "Lewiatan" reż. Andriej Zwiagincew (2014, Rosja)

 23.06.2016

„Sugar Man” reż. Malik Bendjelloul (2012, Szwecja, W. Brytania)

25.08.2016

„Złota dama” reż. Simon Curtis (2015, W. Brytania)

 22.09.2016

„Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham” reż. Paweł Łoziński (2016, Polska)
 27.10.2016 „Subtelność” reż. Christian Vincent (2015, Francja)

 17.11.2016

„Pokój” reż. Lenny Abrahamson (2015, Irlandia-Kanada)

15.12.2016

„Wielkie piękno” reż. Paolo Sorrentino (2013, Francja-Włochy)