w sprawie masowego podszywania się pod kancelarie adwokackie w Internecie

KOMUNIKAT NACZELNEJ RADY ADWOKACKIEJ

w sprawie masowego podszywania się pod kancelarie adwokackie w Internecie

Naczelna Rada Adwokacka informuje o wykryciu zautomatyzowanego procederu polegającego na masowym, nieautoryzowanym publikowaniu w Internecie danych adwokatów (kancelarii adwokackich) oraz podszywaniu się pod ich kancelarie. Zjawisko ujawniono w następstwie zgłoszenia otrzymanego przez Naczelną Radę Adwokacką, a następnie zbadano w sposób obejmujący wszystkie kancelarie adwokackie figurujące w rejestrze. Naczelna Rada Adwokacka zwraca się z uprzejmą prośbą o przekazanie treści niniejszego komunikatu adwokatom danej izby.

I. Na czym polega proceder

W usłudze Google Cloud Storage (adresy w domenie storage.googleapis.com) nieustalony podmiot wygenerował w sposób automatyczny strony internetowe stanowiące wizytówki prawdziwych kancelarii, wykorzystując publicznie dostępne dane adwokatów (imię i nazwisko, adres kancelarii, NIP, REGON). Strony te mają charakter hybrydowy, na czym polega ich szczególne zagrożenie: w warstwie treści zawierają prawdziwe dane kancelarii, co służy ich uwiarygodnieniu, natomiast wszystkie punkty kontaktu, w które kieruje się osoba poszukująca pomocy prawnej – wyeksponowany numer telefonu w nagłówku strony (+48 732 098 098), formularz zatytułowany „Zamów konsultację” oraz dane w stopce – prowadzą do obcego podmiotu podpisującego się nazwą „Kancelaria Online LTD”.

W rezultacie klient poszukujący konkretnego adwokata, przekonany, że kontaktuje się z jego kancelarią, w rzeczywistości trafia do osób nieuprawnionych, potencjalnie odpłatnie. Proceder stwarza ryzyko przechwytywania klientów, podszywania się pod adwokatów, prób wyłudzeń oraz naruszenia zaufania do zawodu zaufania publicznego. Strony utworzono również dla kancelarii już zlikwidowanych.

II. Skala zjawiska

Weryfikacja techniczna objęła 20 475 indywidualnych kancelarii adwokackich ze wszystkich 24 izb. Ustalono, że nieautoryzowane strony utworzono dla 17 022 z nich, to jest dla około 83% badanych kancelarii, przy czym skala jest zbliżona we wszystkich izbach. Należy przyjąć założenie, że proceder dotyczy niemal każdego adwokata prowadzącego kancelarię indywidualną. Badaniem nie objęto spółek ani zespołów adwokackich, co nie oznacza, że pozostają one poza zakresem zjawiska.

Zakres badania:

Kancelarie indywidualne z NIP (24 izby)20 475
Kancelarie dotknięte17 022 (83,1%)
– w tym czynne13 864
– w tym zlikwidowane3 158
Wykrytych stron łącznie68 361

Podział według izb:

IzbaBadaneDotknięteUdział
Warszawa7 9206 60983,4%
Wrocław1 7841 46682,2%
Katowice1 3691 14183,3%
Kraków1 3201 10583,7%
Gdańsk1 2741 06583,6%
Poznań99383984,5%
Rzeszów82069885,1%
Szczecin69257182,5%
Łódź58146179,3%
Wałbrzych42937286,7%
Toruń37631583,8%
Olsztyn33127081,6%
Kielce32327886,1%
Zielona Góra30223878,8%
Płock29325486,7%
Częstochowa29024985,9%
Koszalin26821479,9%
Lublin25419777,6%
Białystok23118278,8%
Siedlce18514980,5%
Bydgoszcz17414683,9%
Bielsko-Biała1058278,1%
Opole1058581,0%
Radom563664,3%

III. Sposób sprawdzenia własnej kancelarii

Każdy adwokat może samodzielnie zweryfikować, czy jego kancelaria figuruje w procederze. W tym celu należy otworzyć w przeglądarce internetowej adres zbudowany według poniższego wzoru, wpisując w miejsce oznaczenia [NIP] własny dziesięciocyfrowy numer NIP (bez myślników i spacji):

[NIP]-prawnicy.storage.googleapis.com/index.html

Proceder wykorzystuje siedem wariantów adresu – poza wariantem „prawnicy” także: doradztwo, rejestr, firmy, telefony, miejsca oraz biura (przykładowo: [NIP]-doradztwo.storage.googleapis.com/index.html). Jeżeli pod którymkolwiek z tych adresów wyświetli się strona-wizytówka zawierająca dane kancelarii, oznacza to, że kancelaria jest dotknięta procederem.

Wynik jest miarodajny wyłącznie dla pełnego adresu zakończonego oznaczeniem „/index.html”. Komunikat o treści „AccessDenied”, wyświetlany po wpisaniu samego adresu bez tej końcówki, nie oznacza, że strona nie istnieje.

IV. Zalecenia dla adwokatów

Naczelna Rada Adwokacka zwraca się z prośbą o przekazanie adwokatom następujących zaleceń:

1. Sprawdzenie obecności własnej kancelarii w procederze w sposób opisany w części III.

2. W razie wykrycia takiej strony – zgłoszenie incydentu do CERT Polska poprzez formularz na stronie incydent.cert.pl, z podaniem znalezionego adresu. Zgłoszenia do Google i organów ścigania Naczelna Rada Adwokacka prowadzi centralnie, jednak każde indywidualne zgłoszenie do CERT wzmacnia sygnał o skali zjawiska.

3. Powstrzymanie się od wypełniania formularzy oraz podawania jakichkolwiek danych na tych stronach – należą one do podmiotu prowadzącego proceder.

4. Poinformowanie klientów o prawidłowych danych kontaktowych kancelarii (na przykład na własnej stronie internetowej oraz w stopce korespondencji). Jest to najskuteczniejszy sposób ochrony własnych klientów przed skierowaniem ich pod podstawiony numer telefonu.

V. Działania Naczelnej Rady Adwokackiej

Naczelna Rada Adwokacka zabezpieczyła materiał dowodowy, obejmujący kopie wszystkich wykrytych stron w sposób umożliwiający wykazanie ich niezmienności, oraz podejmuje działania zmierzające do usunięcia infrastruktury i ustalenia podmiotu odpowiedzialnego. Działania te obejmują zgłoszenie do dostawcy usług hostingowych (Google) wraz z wnioskiem o zabezpieczenie danych na potrzeby organów ścigania, przekazanie CERT Polska opisu mechanizmu procederu oraz analizę zawiadomienia do organów ścigania. Wdrożono również monitoring, który weryfikuje, czy wykryte strony zostały usunięte, oraz czy proceder nie jest wznawiany w tej samej infrastrukturze.

Naczelna Rada Adwokacka będzie na bieżąco informować o dalszym przebiegu sprawy.