logo

Kandydaci na Członków Rady

adw. Małgorzata Bac-Matuszewska

W listopadzie 2004 roku zdałam egzamin adwokacki. Właśnie mija 20 lat wykonywania przeze mnie zawodu adwokata. Od 2013 roku jestem członkiem Komisji Szkolenia Aplikantów Adwokackich przy ORA w Krakowie. To właśnie kwestia szkolenia aplikantów jest dla mnie priorytetem. Według mnie proponowane przez nas zmiany w szkoleniu kładące nacisk na formę warsztatową i wykorzystywanie nowoczesnych technologii, pozwolą na polepszenie przygotowania aplikantów do wykonywania zawodu, przy zachowaniu niemal 100% zdawalności egzaminów końcowych.

Zgłoszona przez adwokata Aleksandra Guta

adw. Tomasz Banaś

Jestem członkiem naszej Izby od 2014 roku. Od samego początku aktywnie angażowałem się w jej życie m. in. będąc członkiem samorządu aplikantów. Regularnie podejmowałem także liczne aktywności prospołeczne w ramach organizacji pożytku publicznego działających na rzecz umacniania porządku prawnego i ochrony praw człowieka. Moim zdaniem sensem istnienia samorządu jest ułatwianie nam działalności i funkcjonowania na każdej płaszczyźnie. Samorząd jest dla adwokata, dlatego ORA powinna być Twoja. Zawodowo skupiam się na obsłudze przedsiębiorców ze szczególnym uwzględnieniem branży energetycznej.

W ramach działalności w Radzie chciałbym się zająć przede wszystkim zapewnieniem przez samorząd realnej ochrony dla każdego z nas. Chcę stworzyć rzeczywisty system wspierania adwokatów przez Radę w trudnych sytuacjach, takich jak zwalnianie z tajemnicy adwokackiej, przeszukania kancelarii, przesłuchania czy postępowania karne i dyscyplinarne inicjowane za działalność zawodową adwokata. Chcę, aby w trudnych sytuacjach każdy z nas wiedział, że znajdzie w samorządzie rzeczywiste oparcie. Chce zadbać, aby hybrydowe zgromadzenia stały się normą, stworzyć platformę e-learningową z prawdziwego zdarzenia oraz wprowadzić zwyczaj zasięgania opinii Członków Izby w bieżących sprawach w drodze ankiet internetowych.

Jako delegat na Krajowy Zjazd Adwokatury zainicjuję podjęcie uchwał obligujących NRA do przedsięwzięcia działań zmierzających do przeforsowania zmian legislacyjnych zwłaszcza do umożliwienia adwokatom świadczenie usług w ramach spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zgłoszony przez adwokata Katarzynę Frankiewicz-Burdę

adw. Marcin Barczyk

Nie znoszę gdy ktoś mówi: „nie da się”, „niech inni to zrobią”, „jest jak jest”.

Rzeczywistość, w której żyjemy zmienia się w niespotykanym dotąd tempie. Sztuczna inteligencja wypycha kolejne profesje z rynku, a zawód adwokata nie jest już tym czym był 30, 20, a nawet 10 lat temu.

Potrzebujemy realnych rozwiązań w zakresie funkcjonowania samorządu, które pozwolą nam – adwokatom Krakowskiej Izby Adwokackiej – nie tyle nadążać za rzeczywistością, ale wyznaczać trendy nowoczesnego samorządu prawniczego.

Zachęcam wszystkich do zapoznania się z moim programem na stronie www.wyborykia2024.pl gdzie nacisk postawiony jest na: stworzenie warunków do rozwoju biznesowego adwokatów, wspieranie specjalizacji, stworzenie dobrych praktyk współpracy z sądami, integrację środowiskową.

Jestem zaangażowany w życie samorządowe od samego początku mojej przynależności do adwokatury. Bycie członkiem ORA pozwoli mi wdrażać powyższe postulaty w życie.

Silna i nowoczesna Adwokatura jest możliwa – jestem tego pewien.

W nadchodzących wyborach proszę o Państwa głos.

Zgłoszony przez adwokat Magdalenę Maciukiewicz

adw. Wojciech Bergier

Od 2021 Członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie – pełniący również funkcję rzecznika ds. kontaktów z mediami przy krakowskiej ORA.

W latach 2016-2021 członek Naczelnej Rady Adwokackiej.

Stały mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Krakowie, członek kolegium redakcyjnego miesięcznika Palestra, członek Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” w Krakowie;

W latach 2008- 2012 konsul ds. prawnych w Konsulacie Generalnym RP w Los Angeles.

W mijającej kadencji wspólnie z Marcinem Kosiorkiewiczem i Władysławem Pociejem zajmował się w praktyce ochroną tajemnicy adwokackiej, służył fachową radą adwokatom którym groziło naruszenie tajemnicy zawodowej. Reprezentował adwokatów w postępowaniach o uchylenie tajemnicy adwokackiej. Prowadził z innymi adwokatami zajęcia edukacyjne dla uczniów liceów oraz studentów, przybliżając specyfikę zawodu adwokackiego. W ramach funkcji rzecznika ds. kontaktów z mediami udzielał dziennikarzom informacji co do tematów będących w zainteresowaniu mediów, w niezbędnym zakresie komentował bieżące wydarzenia związane z wymiarem sprawiedliwości.

W kolejnej kadencji chciałby nadal służyć pomocą adwokatom, którym grozi naruszenie tajemnicy adwokackiej. Z uwagi na prowadzone analizy i doświadczenie widzi konieczność wydania w formie opracowania poświęconego zasadom postępowania adwokatów i aplikantów wobec różnych form naruszenia tajemnicy adwokackiej. Byłoby to pierwsze praktyczne opracowanie poświęcone aspektom ochrony tajemnicy adwokackiej uzupełnione o orzecznictwo w tym zakresie.

Autor reportaży w Tygodniku Powszechnym i wywiadów z adwokatami, ostatnio autor publikacji na temat wykonywania zawodu adwokata w wydawnictwie CH Beck oraz współautor komentarza „Prawo o adwokaturze. Komentarz” wydanego przez Wolters Kluver.

Hobby i zainteresowania patrz: Zainteresowania i hobby.

Obecnie pisze książkę o krakowskim sporcie pod roboczym tytułem: „Podejże mu, podeejże”.

Zgłoszony przez adwokat Aleksandra Guta

adw. Aleksandra Cempura

Aleksandra Cempura jest adwokatem Krakowskiej Izby Adwokackiej od 2010r. W roku 2018 obroniła tytuł doktora nauk prawnych. Od 2016r. pełni funkcję sędziego Sądu Dyscyplinarnego Krakowskiej Izby Adwokackiej. Jest mediatorem przy Centrum Mediacyjnym Naczelnej Rady Adwokackiej oraz coachem w trakcie akredytacji. Publikacje  „Metodyka sporządzania pism procesowych w sprawach karnych, cywilnych i administracyjnych” oraz „Metodyka sporządzania umów gospodarczych”, których jest współautorem od lat pomagają aplikantom w przygotowaniu się do egzaminu zawodowego. Prowadzi także zajęcia z aplikantami adwokackimi oraz jest wykładowcą na Wydziale Polonistyki UJ prowadząc zajęcia z języka komunikacji społecznej.  

Zgłoszona przez adwokata Pawła Eilmesa

adw. Bartłomiej Czech-Kosiński

Zapewne większości z Państwa kojarzę się z wyrzuceniem choinki. Cóż robić. Szkoda, że nikt nie wie, że protestowałem (pisemnie) dwukrotnie u Prezesa Sądu o jej usunięcie. Dlaczego? Bo uważam, że manifestowanie antykatolickich poglądów na emblemacie Świąt za co najmniej niestosowne. Żeby nie było wątpliwości: swoich wartości (prawicowych) nie narzucam nikomu, ale też nie życzę sobie, by je ośmieszano, jak to było z dekoracją feralnej choinki. Każdy z nas ma swoje poglądy, z czego się bardzo cieszę, bo to jest właśnie bogactwo, jednak ostatnimi laty coraz wyraźniej widzę, jak neoliberalne „wartości” mniejszość usiłuje narzucić większości i to jeszcze powołując się na tolerancję. O ile robi to prywatnie, nie w budynku urzędowym, mogę tylko odwrócić głowę. Sąd jednak to nie prywata, lecz dobro wspólne. Jak i adwokatura. I tu dochodzimy do sedna – jak zakwalifikować udział adwokatów (w togach!) w protestach sędziów? Jak zaakceptować wypowiedzi niektórych szanownych kolegów, dla których nasz zawód jest trampoliną do politycznych wypowiedzi?

Żeby tylko nie krytykować, oto, co chcę zmienić:

1. Koniec z wydawaniem pieniędzy wspólnych na koncerty, zawody squasha i tym podobne, w których bierze udział jedynie garstka.

2. ORA powinna walczyć o adwokatów, o wyższe stawki, osobną kolejkę przy dzienniku podawczym, o pocztę w sądzie.

3. Wymuśmy wreszcie na sędziach, by nas szanowali, nie spóźniali się, nie odwoływali wokand w ostatniej chwili.

A zacznijmy od rzeczy bardzo prostej – od klucza elektronicznego zainstalowanego na naszej legitymacji, żebyśmy nie musieli wyłamywać sobie rąk i zamka w przejściu z korytarza pod sale sądu odwoławczego.

Zgłoszony przez adwokata Bartłomieja Czech-Kosińskiego

adw. Paweł Eilmes

Zawód wykonuje od 2003r.W kadencji 2007 – 2010 pełnił funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego ORA w Krakowie. W latach 2010 – 2013 pełnił funkcję sędziego Sądu Dyscyplinarnego KIA. W 2013 został wybrany członkiem ORA i zastępcą sekretarza ORA w Krakowie.

Po wyborach samorządowych w 2016 r. ponownie wybrany do pełnienia funkcji w kadencji 2016 – 2020. Przewodniczący Referatu Skarg i Wniosków w kadencji 2016 – 2020 i 2020 – 2024 oraz członek Komisji ds. współpracy z zagranicą oraz Referatu osobowego ORA w Krakowie.

W latach 2015 – 2024 z ramienia Naczelnej Rady Adwokackiej członek Komisji do przeprowadzenia egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką z siedzibą w Krakowie, powołanej przez Ministerstwa Sprawiedliwości.

Od 2014 roku egzaminator podczas kolokwiów dla aplikantów adwokackich KIA.

W roku 2016 oraz 2020 delegat ORA w Krakowie na Krajowy Zjazd Adwokatury.

Prywatnie pasjonat koszykówki oraz turystyki rowerowej i narciarstwa.

Zgłoszony przez adwokata dr Michała Sowę

adw. Filip Fedorowicz

Absolwent V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie z 1990 r., finalista ogólnopolskiej olimpiady łacińskiej (dwukrotnie) i polonistycznej; ukończył WPiA UJ w 1995 z wyróżnieniem. Po czteroletniej aplikacji adwokackiej w 2001 r. wpisany na listę adwokatów ORA w Krakowie. Zawód wykonywał indywidalnie, zaś od 2013 r. w ramach spółki partnerskiej.

W latach 1994 – 2002 pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Katedrze Prawa Rzymskiego. Członek Komisji Rewizyjnej KIA w kadencji 2007 – 2010 oraz Komisji Egzaminacyjnej KIA. Delegat naszej Izby na Krajowe Zjazdy Adwokatury w latach 2007, 2010 (dwakroć na zjazd Nadzwyczajny i Krajowy), 2013, 2016, 2020 (zjazd Nadzwyczajny) i 2021 oraz w 2023 (także Nadzwyczajny).

Członek ORA w Krakowie w kadencjach 2013 – 2016 i 2016 – 2020; oraz 2020 -2024; od 2013 r. do nadal przewodniczący Komisji Kultury, Sportu i Integracji KIA. Odznaczony oznaką 'Adwokatura Zasłużonym’ (2023).

Miał przez lata zaszczyt pełnić funkcję patrona czternaściorga aplikantów adwokackich (a obecnie dwojga), późniejszych Adwokatów naszej Izby. Prowadzi zajęcia z prawa cywilnego dla Aplikantów, a także inną działalność edukacyjną dla młodzieży szkolnej. dministruje od 2013 r. profilem 'Adwokaci Izby Krakowskiej’ na FB. W najbliższej kadencji Rady chciałby kontynuować swoją działalność na rzecz samorządu w dotychczasowych obszarach.

Szczęśliwy małżonek od 30 lat, ojciec dwójki dorosłych już dzieci. Hobby: filatelistyka z naciskiem na tzw. 'pocztę obozową’ i 'balonową’, teatr, szeroko pojęta kultura, jazda na rowerze, podróże.

Zgłoszony przez adwokata Mariusza Szczepana

adw. Katarzyna Frankiewicz-Burda

Od lat wierzę, że Adwokatura to przestrzeń, w której mamy realny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość.

Prowadzę kancelarię adwokacką od 2013 roku. Jako mediator staram się budować mosty porozumienia tam, gdzie na pierwszy rzut oka wydaje się to niemożliwe.

Zaangażowanie w działalność samorządową od zawsze było dla mnie naturalnym wyborem. Od 2016 roku jestem członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie. W obecnej kadencji pełnię funkcję przewodniczącej Komisji ds. Wizerunku oraz Koła ds. Kobiet, którego jestem współzałożycielką. Jestem także członkiem Komisji Szkolenia Aplikantów. W NRA jestem członkiem Komisji Wizerunkowej oraz Zespołu ds. Kobiet.

Angażowałam się w pomoc dla szpitala Żeromskiego w czasie pandemii, wspierałam Ukrainę podczas wojny oraz organizowałam Adwokacki Sztab Pomocowy dla Strajku Kobiet. Współtworzyłam projekt „Zielona Linia – Etyka”, który ma na celu udzielanie pomocy w rozwiązywaniu problemów etycznych przy wykonywaniu zawodu Adwokata. Doprowadziłam do generalnego remontu pokoju adwokackiego w Krakowie.

Nie boję się wyzwań, wsłuchuję się w głos adwokatów i podejmuję inicjatywy, które mają na celu stworzenie nowoczesnego, efektywnego samorządu. Każde powierzone mi zaufanie traktuję jak zobowiązanie.

Razem możemy budować Adwokaturę, która będzie silnym, wspierającym filarem dla każdego z nas, łącząc tradycję z nowoczesnością.

Zgłoszona przez adwokata Tomasza Banasia

adw. Roman Gładyszowski

adw. Roman Gładyszowski – kandydat na Członka Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie

ur. 1973 r., absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, studia na Wydziale Prawa UJ ukończył w roku 1997, w latach 1998 – 2002 odbywał aplikację adwokacką w Izbie Krakowskiej. Wpisany na listę adwokatów w roku 2002, wykonuje zawód od 1 października 2002 roku w Krakowie.

Od roku 2016 wchodzi w skład Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie. W ostatnich dwóch kadencjach pełnił funkcję Zastępcy Członka Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie będąc stale w gotowości.

Wizytator, członek Zespołu Wizytatorów Krakowskiej Izby Adwokackiej w ostatnich dwóch kadencjach Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie

Zaangażowany szkoleniowiec prowadzący od lat szkolenia dla aplikantów z zakresu spółek prawa handlowego i prawa wekslowego, którego osobiście jest wielkim wielbicielem.

Prywatnie mąż, ojciec dwóch dorosłych synów, opiekun przygarniętej suczki Shih Tzu o imieniu Kaja z osobowością prawdziwej lwicy i salonowej damy. Grywa regularnie w siatkówkę i zaczytuje się w książkach historycznych.

Zgłoszony przez adwokata Pawła Eilmesa

adw. Karolina Gorczyca-Barszczewska

Jestem członkiem Krakowskiej Izby Adwokackiej od 2013 roku. Od roku 2016 prowadzę kancelarię adwokacką. Od samego początku aktywnie działałam najpierw w samorządzie aplikanckim, później w ramach Komisji #NowoczesnaAdwokatura (w kadencji 2016-2020) oraz Komisji ds. Wizerunku (w kadencji 2020-2024).

Jestem autorką książki „Kancelaria 2.0 – jak rozwinąć własną działalność w branży prawniczej” oraz współautorką książek rozwojowych i biznesowych. Współtworzę Klinikę Negocjacji, w wolnych chwilach podróżuję oraz dzielę się swoją wiedzą z zakresu komunikacji i relacji prowadząc własny kanał na platformie Youtube.

Jako członek Okręgowej Rady Adwokackiej chcę zaangażować się w umacnianie pozycji Adwokatury i wsparcie adwokatów w rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych, marketingowych i sprzedażowych, niezbędnych w codziennej pracy zawodowej. Dziś klienci oczekują nie tylko skuteczności i zręczności w stosowaniu prawa, ale też umiejętności biznesowych i negocjacyjnych. Dlatego konieczne jest stałe zwiększanie naszych kompetencji nie tylko związanych ze znajomością przepisów, ale też często zaniedbanych kompetencji miękkich, niezbędnych dla budowania relacji z klientami i sprzedaży usług prawniczych. Z własnego 8-letniego doświadczenia prowadzenia kancelarii wiem, że opanowanie tych umiejętności pozwala też na zachowanie i utrzymanie równowagi pomiędzy pracą zawodową a życiem rodzinnym. Jestem przekonana, że samorząd może i powinien być wsparciem we wszystkich tych obszarach, stąd na dostarczanie tego wsparcia chcę głównie ukierunkować moją aktywność.

Proszę o Państwa głos: https://youtu.be/B-xcXKTfq_8

Zgłoszona przez adwokata Katarzynę Frankiewicz-Burdę

adw. Dariusz Gradzi

Urodzony w Krakowie w 1983 r.

Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, Szkołę Główną Handlową w Warszawie, oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Jest stypendystą Fundacji im. Lesława A. Pagi oraz laureatem konkursu Rising Stars Prawnicy – Liderzy jutra, organizowanego przez Wolters Kluwer i Dziennik Gazeta Prawna.

Droga zawodowa w Adwokaturze – wybrane projekty

2007-2011: aplikacja adwokacka w Krakowie pod patronatem Pana Mecenasa Krzysztofa Kostańskiego

od 2018: członek Komisji Szkolenia Aplikantów Adwokackich, współautor planów szkoleń dla aplikantów adwokackich, wykładowca na szkoleniach aplikantów,

od 2016: członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie, Zastępca Sekretarza Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie

2016, 2020 – delegat na Krajowy Zjazd Adwokatury

Od 2020 konsultant stały – ekspert Ośrodka Badawczego Adwokatury ds. nowych technologii w Adwokaturze

2013-2024: egzaminator aplikantów adwokackich, koordynator udziału Krakowskiej Izby Adwokackiej w wydarzeniach charytatywnych (wsparcie pro bono – Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Fundacja o Zdrowie Dziecka – Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie, Adwokacka Szlachetna Paczka, Poland Business Run, Bieg Powstania Warszawskiego), organizator promocji Adwokatury podczas wydarzeń medialnych i sportowych, współinicjator współpracy Krakowskiej Izby Adwokackiej z samorządami zaufania publicznego, organizator szkoleń  z zakresu „umiejętności miękkich”, budowy wizerunku i technik wpływu w pracy Adwokata, ochrony informacji niejawnych, bezpieczeństwa teleinformatycznego.

Obszary zainteresowania w działalności samorządowej

– wykorzystanie potencjału, otwartości i zaangażowania młodszej części Palestry krakowskiej,

– szkolenie aplikantów adwokackich i doskonalenie zawodowe adwokatów,

– społeczna odpowiedzialność Adwokatury,

– informatyzacja i nowoczesne narzędzia komunikacji,

– ochrona tajemnicy adwokackiej,

– integracja środowiskowa.

Ultramaratończyk – uczestnik zawodów: Lavaredo Ultra Trail (2015, 2017) – Włochy, Ultra Trail du Mont Blanc (2016) – Francja, Matterhorn Ultraks (2019, 2023) – Szwajcaria, maraton Lizbona (2019), maraton Porto (2023), wraz z adwokat Angeliką Arter zdobywca Grossglockner (2022) oraz z adwokatem Maciejem Michalakiem – Mont Blanc (2021), Allalinhorn (2021), Breithorn (2024).

I najważniejsze – prywatnie Tata dwuletniego Henia 🙂 i mąż Angeliki.

Wyznaje zasadę, że przyszła Rada powinna być kolektywem, w którym ścierają się różne wizje i pokolenia Adwokatury, ale który na koniec dnia potrafi mówić jednym głosem i patrzeć w tym samym kierunku, pod przewodnictwem silnego Lidera.

Zgłoszony przez adwokata Aleksandra Guta oraz adwokata Pawła Gierasa

adw. Monika Gurbiel

Adwokat z 20 letnim doświadczeniem. Od 2013 roku zaangażowana w pracę samorządu adwokackiego w ramach Komisji Rewizyjnej. Przez 8 lat jako jej członek, a od 2020 roku jako Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej.

Wierzy, że kluczowym zadaniem Okręgowej Rady Adwokackiej jest dbanie o wysokie standardy wykonywania zawodu oraz wspieranie adwokatów w ich codziennej pracy.

Jest osobą zaangażowaną, otwartą na dialog i gotową do współpracy z innymi członkami Rady Adwokackiej oraz wszystkimi adwokatami. Uważa, że tylko wspólnie można skutecznie reagować na wyzwania, przed którymi stoi nowoczesna adwokatura. Poprzez promocję zawodu adwokata pragnie stworzyć wspólnotę adwokacką silniejszą i bardziej zintegrowaną.

Prywatnie pasjonatka fotografii w szczególności fotografii kulinarnej. Wyróżnienie w konkursie Master the Art of Food Photography summit.

Od niedawna dumna właścicielka pięknego Goldena Retrivera – Rio.

Zgłoszona przez adwokata Aleksandra Guta

adw. Maciej Hałuszczyński

Szanowni Państwo,

Wyborcze Zgromadzenia Izby to czas gdy budzą się pomysły i przemyślenia. Towarzyszą one tak tym, którzy po raz pierwszy aspirują do objęcia funkcji lub stanowisk samorządowych, jak i tym, którzy sprawują je od lat. Za sprawą Internetu, mediów społecznościowych zapis owych pomysłów i przemyśleń zostaje z nami na lata. W sieci nic nie ginie. Ale Wyborcze Zgromadzenia Izby to też czas, gdy budzą się stare i rodzą nowe pretensje, żale i uprzedzenia środowiskowe. One również nie giną, choć już nie za sprawą mediów, lecz za sprawą zwykłej, ludzkiej natury.

Nie obawiajcie się Państwo. Nie przytoczę w tym miejscu komunału o zgodzie i niezgodzie.

Chciał bym natomiast zaproponować, abyśmy wprowadzili w Adwokaturze pewien zwyczaj. Uważam, że tematyka gorących nieraz haseł wyborczych to często przerysowana i wymuszona potrzebą wyróżnienia się kandydatów ale jednak diagnoza stanu naszego samorządu i kondycji naszego zawodu. Myślę, że warto by po każdym Wyborczym Zgromadzeniu Izby diagnoza ta, oprócz wyniku wyborów, znajdowała materializację w postaci sporządzanego przy okazji kampanii zestawienia wszystkich, zgłaszanych przez różnych kandydatów pomysłów i uwag, które Dziekan i członkowie Rada kolejnej kadencji (ktokolwiek nimi będzie) czynili przedmiotem odrębnego posiedzenia Rady, poświęconego rozważeniu szans, możliwości i warunków realizacji poszczególnych postulatów w ramach bieżącej kadencji.

Zestawienie takie, które roboczo nazwał bym „agendą kampanii” służyło by opracowaniu i uporządkowaniu „agendy kadencji”, gdy już nadejdzie czas żmudnych, bieżących posiedzeń Rady i corocznych, mniej emocjonujących Sprawozdawczych Zgromadzeń Izby.

Jako członek Okręgowej Rady Adwokackiej trzech kolejnych kadencji uczestniczę w pracach naszego samorządu i obserwuję „od środka” różne jej aspekty. Choć doceniam rolę komisji, zespołów i kół tworzonych przy Okręgowej Radzie Adwokackiej (aktywizują one osoby spoza Rady do pracy samorządowej) to uważam też, że ich istnienie, w połączeniu z wypełniającymi każde posiedzenie Rady bieżącymi sprawami osobowymi i finansowymi, a także wobec nieuniknionego zaangażowania Dziekana i członków Prezydium w czasochłonne obowiązki reprezentacyjne, często w zbyt dużej mierze odciąga uwagę samej Rady od spraw pozostawionych uwadze poszczególnych, tworzonych przy Radzie gremiów tematycznych.

Realizacja postulatu periodycznego rozważania przez Radę na odrębnych posiedzeniach „agendy kampanii/kadencji” systemowo przywracała by niezbędną uwagę samej Rady wokół spraw poruszanych w toku kampanii, a pośrednio mobilizowała by też poszczególne komisje, zespoły i koła. Systemowe, rozsądne wymuszanie parytetu spraw bieżących i prac koncepcyjnych w ramach działalności Rady jest w mojej ocenie nie mniej ważne jeżeli nie ważniejsze od zachowania w organach samorządu parytetu wieku, płci, czy reprezentacji terytorialnej członków Izby.

Uważam dalej, iż nadchodząca kadencja organów Izby, a zwłaszcza organów Adwokatury to czas, w którym należy podjąć stanowcze działania jeżeli chodzi o zmianę systemu szkolenia aplikantów. Pomimo oczywistych zalet systemu patronatu (układ uczeń-mistrz) nie możemy udawać, iż system ten obecnie (poza wyjątkami) funkcjonuje prawidłowo i stanowi zarazem, z punktu widzenia zapewnienia aplikantowi styczności z praktyką, wystarczającą gwarancję przygotowania aplikanta tak do egzaminu adwokackiego jak i do przyszłego, samodzielnego wykonywania zawodu. Podobnie nie możemy zakładać, że wszyscy aplikanci posiadają oczekiwane przez Adwokaturę, minimalne, akademickie przygotowanie teoretyczne. Każdy z nas, kto pełnił obowiązki patrona lub prowadził zajęcia z aplikantami wie, że bywa z tym bardzo różnie. Musimy w tym zakresie szukać nowych rozwiązań. W mojej ocenie, zachowując nawet co do zasady instytucje patronatu, system szkolenia aplikantów należy oprzeć na systemie tutorów opiekujących się grupami aplikantów. Tutorzy ci powinni czuwać nad przebiegiem aplikacji i stycznością aplikantów z praktyką stosowania prawa. Należy również wprowadzić możliwość dzielenia aplikantów na grupy wymagające (w danej dziedzinie) szkolenia podstawowego i bardziej (w danej dziedzinie) zaawansowane. Nie są to zadania łatwe do przeprowadzenia pod względem organizacyjnym, ale moim zdaniem niezbędne by można było mówić o aplikacji adwokackiej jako o wartości dodanej, a nie tylko narzuconej ustawowo ścieżce dojścia do zawodu adwokata.

Jestem gorącym zwolennikiem korzystania tak w pracy adwokata jaki i w ramach funkcjonowania samorządu adwokackiego z nowych technologii i form porozumiewania się na odległość. W szczególności jestem zwolennikiem zmiany przez KZA regulaminu odbywania zgromadzeń i zjazdu w kierunku uczynienia hybrydowej formy ich organizacji formą całkowicie równorzędną względem formy stacjonarnej.

Nie akceptuję natomiast obecnej niekiedy w dyskusjach środowiskowych tendencji do przeciwstawiania „Adwokatury dębowych biurek i rzymskich sentencji” „Adwokaturze chmury wirtualnej i anglojęzycznych skrótów”. Nie dezawuuję przy tym żadnej z nich. Wierzę, że choć przywiązanie do tradycji i konserwatyzm organizacyjny generują czasem niepotrzebne ograniczenia, to wizja wykonywania zawodu i przynależności do grupy zawodowej „z dębowymi biurkami” stanowiła i stanowi nadal dla wielu całkiem młodych i na wskroś nowocześnie pracujących adwokatów istotny argument za wyborem naszej właśnie a nie innej korporacji zawodowej. A czasy, gdy telefonując „na Batorego” usłyszymy w słuchawce: „Tu Max, twój wirtualny Dziekan, powiedz proszę w czym mogę Ci pomóc…” i tak prędzej czy później nadejdą.

Mam nadzieję, że jako adwokat (od 2002r.), członek Okręgowej Rady Adwokackiej trzech ostatnich kadencji (od 2013r.), delegat na Krajowy Zjazd Adwokatury (od 2016r.), prowadzący szkolenia dla aplikantów (od 2009r.), czy wreszcie egzaminator w ramach egzaminu adwokackiego w różnych jego formułach (od 2008r.), starający się godzić wszystkie te obowiązki z praktyką zawodową i obowiązkami rodzinnymi (jako żonaty ojciec trójki dzieci, posiadacz psa i kota, miłośnik spędzania weekendów w poza Krakowem) nie zawiodłem Państwa zaufania. Przyjmę przy tym konstruktywnie każdą Państwa krytykę.

Jako kandydat na funkcję członka Okręgowej Rady Adwokackiej i funkcję delegata na Krajowy Zjazd Adwokatury bardzo proszę Państwa o przychylność i poparcie w nadchodzących wyborach.

Zgłoszony przez adwokata Aleksandra Guta

adw. Jakub Jurowicz

Odbyłem aplikację adwokacką w naszej Izbie w latach 2021-2024. W toku aplikacji, jako starosta roku i przewodniczący samorządu aplikantów, działałem na rzecz aplikantów,  pomagając rozwiązywać ich problemy związane m.in. z przebiegiem szkolenia. Wspierałem ORA pośrednicząc w wymianie informacji między ORA a aplikantami, organizując wyjazdy szkoleniowo-integracyjne oraz reprezentując interesy aplikantów. W 2023 r., jako przedstawiciel KIA, uczestniczyłem w II Ogólnopolskim Forum Aplikantów Adwokackich organizowanym pod auspicjami NRA. Poza wykonywaniem zawodu, jestem także współzałożycielem fundacji Law4Tech zrzeszającej młodych prawników zainteresowanych prawem nowych technologii i prowadzącej działalność think-tankową oraz szkoleniową.

Działania w Okręgowej Radzie Adwokackiej chciałbym skoncentrować w 3 obszarach: (1) wspieraniu członków KIA w uzyskiwaniu dostępu do usług, których uzyskanie jest możliwe tylko w większych grupach (np. karty sportowe i pakiety opieki medycznej); (2) angażując się w budowanie wartościowej oferty szkoleń zawodowych oraz (3) wspierając integrację adwokatów i aplikantów.

Zachęcam do zapoznania się z szerszym opisem moich pomysłów w moim krótki filmie promocyjnym (i w jego opisie)- https://youtu.be/DvlwouNR-98

Zgłoszony przez adwokata Aleksandra Guta

adw. Elin Kamińska

Jestem członkinią KIA od 2014 r. Działalność samorządową rozpoczęłam jeszcze w czasie aplikacji, pełniąc rolę starosty roku. W 2017 r. zostałam wpisana na listę adwokatów. Zawodowo i naukowo zajmuję się prawem karnym.

Wierzę, że zmiany w samorządzie adwokackim są konieczne, ale to droga ewolucji, a nie rewolucji doprowadzi nas do rezultatu, którego oczekujemy.

Aktualnie w całej Polsce zawód adwokata wykonuje 22772 osób. W samym Krakowie prawie 1600. Duża część z nich nie dostrzega sensu ani potrzeby funkcjonowania samorządu adwokackiego widząc w nim jedynie obowiązki, a nie możliwości. Zapominamy, że tak liczna społeczność może stanowić realną siłę, jednak aby tak się działo, beneficjentami przynależności do samorządu adwokackiego musi się czuć jak najszersze grono jego członków, a nie mała grupa „aktywistów”. Tym co powinno przyświecać nam w procesie zmian jest ograniczenie form przymusu, na rzecz dawania możliwości rozwoju.

W ostatnich kilku latach, zarówno na szczeblu lokalnym, jak i za sprawą działań NRA zmianie na lepsze uległ chociażby Kodeks Etyki i zasady doskonalenia zawodowego. Dzięki naszej lokalnej interwencji udaremniono pomysł likwidacji w Krakowie poczty całodobowej oraz zapoczątkowano tworzenie list adwokatów, którzy chcą świadczyć pomoc z urzędu, w różnych dziedzinach prawa. Ten ostatni pomysł należy udoskonalić, rozwinąć i zdecydowanie wprowadzić w życie.

Zgłoszona przez adwokata Aleksandra Guta

adw. Andrzej Karczewski

Urodzony w 1975 r., absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego a następnie w latach 1999 – 2003 aplikant adwokacki w Izbie Krakowskiej. zawód adwokata wykonuje od października 2003 r. Począwszy od roku 2007 czynnie uczestniczy w organach samorządu Krakowskiej Izby Adwokackiej, pełniąc funkcje Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego ORA, Członka Komisji ds. Współpracy z zagranicą, Przewodniczącego Zespołu Wizytatorów ORA, oraz Członka Zarządu – Skarbnika Funduszu Wzajemnej Pomocy Krakowskiej Izby Adwokackiej.

Od roku 2013 wchodzi w skład Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie. W trakcie kadencji 2020-2024 sprawując funkcję Skarbnika, członka komisji budżetowo – przetargowej ORA, jak również członka Centralnego Zespołu Wizytatorów przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Decyzja o kandydowaniu do Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie w kolejnej kadencji, oraz na delegata na Krajowy Zjazd Adwokatury, podjął z chęci kontynuowania pracy na rzecz samorządu, przy wykorzystaniu zdobytego do tej pory doświadczenia.

Dostrzegając konieczność wzmożenia działań sprzyjających integracji adwokatów, również tej międzypokoleniowej, niezbędnej do zachowania spójności a przez to i siły Adwokatury jako środowiska, chciałby w kolejnych latach skoncentrować się, obok bliskich mu do tej pory zagadnień finansowych i inwestycyjnych Izby na tym właśnie zagadnieniu.

Pasjonat siatkówki i nurkowania, doceniający każdą chwilę jaką może tym pasjom poświęcić.

Zgłoszony przez adwokata Aleksandra Guta oraz adwokata Pawła Gierasa

adw. Kinga Konopka

treść…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Zgłoszona przez adwokata Agatę Wantuch

adw. Marcin Kosiorkiewicz

Adwokat od 2003 roku.

Od 2010 roku pracuje dla samorządu, przez dwie kadencje był rzecznikiem dyscyplinarnym. Obecnie jako sekretarz ORA zajmuje się codziennym funkcjonowaniem biura Rady oraz zagadnieniami związanymi z wykonywaniem zawodu adwokata.

Samodzielnie i całodobowo odpowiada na „Zielonej Linii”, broni adwokatów oskarżanych w związku z wykonywaniem zawodu, zwalnianych z tajemnicy adwokackiej oraz doświadczających wizyt służb, które ciągle czegoś szukają.

Nieprzerwanie od 1991 roku trenuje aikido.

Zgłoszony przez adwokata Aleksandra Guta

adw. Krzysztof Kostański

Adwokat wykonujący zawód od 1987r. Obecnie we własnej kancelarii, po uprzednim ukończeniu aplikacji sądowej a następnie aplikacji adwokackiej. Absolwent ekonomii [Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie] i prawa [Uniwersytet Jagielloński w Krakowie].

Od lat 90-tych aktywnie uczestniczy w samorządzie zawodowym pełniąc szereg funkcji w tym: sędziego w Sądu Dyscyplinarnego ORA w Krakowie oraz Sędziego Wyższego Sądu Dyscyplinarnego przy NRA w Warszawie.

W ostatnich latach członek ORA w Krakowie, w której pełnił m.in. funkcję Przewodniczącego Zespołu Wizytatorów, Skarbnika, a w obecnej kadencji pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Przetargowo-Budżetowej, Przewodniczącego Funduszu Wzajemnej Pomocy oraz Wicedziekana ORA.

Delegat na Krajowe Zjazdy Adwokatury

Wykładowca z zakresu prawa cywilnego w ramach szkoleń na aplikacji adwokackiej oraz egzaminator z zakresu prawa cywilnego w Komisji ds. Egzaminu Adwokackiego przy Ministrze Sprawiedliwości.

Zainteresowania pozazawodowe to tenis, narty siatkówka oraz kino.

W nadchodzącej kadencji, o ile Państwo obdarzycie mnie zaufaniem, zamierzam skoncentrować się na dotychczasowym zakresie działalności samorządowej.

Zgłoszony przez adwokata Aleksandra Guta oraz adwokata Pawła Gierasa

adw. Piotr Ochwat

Członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie mijającej oraz wcześniejszych kadencji

Trzykrotnie wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w kadencjach 2007-2010, 2013-2016 i 2016 – 2020

Sekretarz prawniczy ORA mijającej kadencji

Członek Komisji Legislacyjnej Naczelnej Rady Adwokackiej

Członek Kolegium Redakcyjnego Palestry

Kilkakrotny delegat na Krajowe Zjazdy Adwokatury, przewodniczył i uczestniczył w komisjach zjazdowych.

Przewodniczący Komisji Prawnej ORA we  wcześniejszych kadencjach

Przewodniczący Referatu Osobowego ORA od 2013 r. do chwili obecnej

Zgłoszony przez adwokata Aleksandra Guta oraz adwokata Pawła Gierasa

adw. Robert Piekarczyk

Wykonywałem zawsze i jedynie zawód adwokata, po ukończeniu aplikacji w Krakowskiej Izbie Adwokackiej. Najpierw w formie indywidualnej kancelarii adwokackiej a następnie do dzisiaj w spółce ADWOKACI PIEKARCZYK, KUREK-MAZGAJ spółka partnerska z siedzibą w Tarnowie. Specjalizuję się w obsłudze podmiotów gospodarczych, a także w Prawie farmaceutycznym. Przez kilka kadencji byłem wizytatorem i sędzią dyscyplinarnym, a w kontekście tej drugiej funkcji doceniam fakt istnienia samorządu.

Obserwując przez lata działalność samorządu adwokackiego widzę konieczność jego istnienia, a nawet wzmocnienia jego roli na zewnątrz, albowiem w przeciwnym wypadku adwokaci mogą przy kolejnym zawirowaniu politycznym stać się środowiskiem zawodowym pozbawionym głosu, a nawet ich pozycja zawodowa ulec zmarginalizowaniu.

Widzę konieczność także kandydowania mając na uwadze, że przez ostanie lata brak było przedstawiciela w Okręgowej Radzie Adwokackiej ze środowiska adwokatów tarnowskich. Bardzo często pojawiają się problemy na płaszczyźnie kontaktów z sądami lub organami prokuratury, kiedy taki przedstawiciel może zareagować, a przede wszystkim przekazać to Radzie, uzyskać wsparcie ze strony samorządu zawodowego. Bardzo często to widzę, Jednak koniecznym jest, aby był to formalny członek ORA, osoba z prawem głosu i legitymująca się członkostwem w Radzie. W przeciwnym wypadku jakiekolwiek działania nie będą skuteczne.

Środowisko adwokackie Tarnowa stało się obecnie bardzo liczne i koniecznym jest posiadanie przez nie przedstawiciela w Okręgowej Radzie Adwokackiej.

Zgłoszony przez adwokata Aleksandra Guta

adw. Władysław Pociej

Studia – Uniwersytet Jagielloński – Wydział Prawa i Administracji, kierunek – Prawo Praca zawodowa: adwokat od 01.02.1989, Zespół Adwokacki Nr 5 – 1989-1996, kancelaria indywidualna od 1996 do chwili obecnej.

Członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie w kilku kadencjach, również ostatniej, obecnie Przewodniczący Zespołu Wizytatorów ORA w Krakowie, Delegat Izby Adwokackiej w Krakowie na Krajowy Zjazd Adwokatury – dwukrotnie

Szkolenie aplikantów w zakresie:
– postępowanie dowodowe w procesie karnym,
– przestępstwa przeciwko mieniu,
– przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji
– świadek koronny,
– postępowanie w zakresie akt niejawnych,
– konstrukcja przemówienia obrończego i retoryka

Odznaczony medalem „Adwokatura Zasłużonym” – 2023 r.

Zamierzenia: kontynuacja pracy szkoleniowej aplikantów, praca w Zespole Wizytatorów

Służba wojskowa: ppor. rez. – 48 kompania specjalna 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej Członek Związku Polskich Spadochroniarzy członek Polskiego Związku Łowieckiego Członek Komisji: Prawnej i Statutowej Naczelnej Rady Łowieckiej PZŁ Sędzia Okręgowego Sądu Łowieckiego w Krakowie Odznaczony medalem „Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu”

Hobby: wspinaczka wysokogórska, nurkowanie

Zgłoszony przez adwokata Aleksandra Guta

adw. Miłosz Rabczyński

Jestem członkiem KIA od 2016 roku, praktykę rozpocząłem w roku 2013. Zajmuję się obsługą inwestycji infrastrukturalnych, wsparciem przedsiębiorców oraz Klientów indywidualnych. Działam jako wolontariusz, moje zaangażowanie w pracę społeczną rozpoczęło się w wieku 15 lat. Zdobyte na tym polu doświadczenia nie tylko pozwoliły mi zrozumieć, jak ważna jest pomoc innym, ale także nauczyły mnie współpracy i odpowiedzialności.

Jako członek ORA chcę być głosem pokolenia młodych adwokatów i jednocześnie zadbać o integrację pokoleń, aby wzmacniać jedność środowiska adwokackiego oraz zapewnić ciągłość wiedzy i tradycji zawodowych.

Zależy mi na sprawnym i otwartym samorządzie. Moim celem jest przywrócenie internetowej platformy zawierającej bazę praktycznych szkoleń, jak i materiały dotyczące umiejętności miękkich, przydatnych w szczególności na początkowym etapie pracy zawodowej. Będę dążyć do zwiększenia dostępności siedziby ORA przy ul. Batorego 17, w tym do utworzenia miejsca spotkań z Klientami i przestrzeni do wspólnej pracy. Zadbam o to, by zgromadzenia Izby odbywały się w trybie hybrydowym, co zapewni większą dostępność, komfort i elastyczność, przy oszczędności czasu i kosztów.

Podejmę działania w celu zmian w Regulaminie Krajowego Zjazdu Adwokatury i zgromadzeń izb adwokackich, by domyślnym trybem zgromadzeń został tryb hybrydowy. Zależy mi na bardziej stanowczych działaniach w przedmiocie zwiększenia stawek wynagrodzenia za sprawy prowadzone z urzędu.

Zgłoszony przez adwokata Katarzynę Frankiewicz-Burdę

adw. Piotr Rachwał

Jeżeli do tej pory nie mieliśmy okazji poznać się na sali rozpraw, w trakcie wydarzeń Izbowych, wykładach i warsztatach na aplikacji, a chcielibyście Państwo wiedzieć o mnie więcej i moim programie, to zapraszam na stronę internetową Wybory KIA 2024 – Wybory KIA 2024.

Proszę o Państwa głos na członka Rady Adwokackiej i na delegata na KZA dlatego, że chcę uczestniczyć w zmianie naszej adwokackiej rzeczywistości zarówno na szczeblu lokalnym jak i ogólnopolskim.

Mimo że został jeszcze czas na zgłaszanie swoich kandydatur do wszystkich organów Izby, to już teraz widzimy, że zarysowały się dwa obozy: rewolucjonistów i ewolucjonistów. Zarówno jedni, jak i drudzy od lat związani są z samorządem adwokackim. Dlatego proponuję inną drogę. Przyszedł czas dla ludzi, którzy dali się już poznać jako aktywiści samorządowi, a do tej pory formalnie nie byli związani z samorządem. Nasz program oparty jest na obserwacjach czynionych w trakcie dotychczasowej działalności i dlatego jest on niezbędny, ale także w pełni realny.

Silna Adwokatura to przygotowani praktycznie do zawodu adwokaci, którzy warsztatu zostaną nauczeni w trakcie aplikacji. Silna Adwokatura to doceniony uczestnik wymiaru sprawiedliwości. Silna Adwokatura to tożsamość adwokacka identyfikująca się z samorządem zawodowym.  

Potrafię to zrobić, dlatego proszę o Państwa głos.

Zgłoszony przez adwokata Pawła Śliza

adw. prof. dr hab. Janusz Raglewski

W okresie 2013-2020 r. pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Krakowskiej Izby Adwokackiej. Członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie. Przewodniczący Komisji Prawnej i Legislacyjnej ORA w Krakowie. Wykładowca w ramach szkoleń aplikantów adwokackich. Egzaminator na egzaminie adwokackim z prawa karnego. Popularyzator wiedzy o prawie. W nowej kadencji zamierza aktywnie uczestniczyć w przygotowywaniu propozycji legislacyjnych mających znaczenie w wykonywaniu zawodu adwokata, a także prowadzić działalność opiniodawczą w zakresie regulacji prawa karnego.

Łączy praktykę adwokacką z pracą naukowo-dydaktyczną w Katedrze Prawa Karnego UJ. Doktor habilitowany nauk prawnych, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wykładowca na szkoleniach z zakresu prawa karnego materialnego dla m.in. aplikantów adwokackich. Autor (współautor) kilkudziesięciu publikacji naukowych obejmujących monografie, komentarze (kodeks karny, kodeks karny skarbowy, kodeks spółek handlowych, kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, prawo własności przemysłowej, ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji), artykuły oraz glosy. Autor opinii na zlecenie Biura Analiz Sejmowych.

Członek m.in.: Komisji Bioetycznej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Krakowie, Polskiego Towarzystwa Prawa Sportowego. Arbiter Trybunału Arbitrażowego przy Polskim Komitecie Olimpijskim.

Miłośnik sportów wodnych (szczególnie windsurfingu), gry na fortepianie i tańca towarzyskiego (szczególnie latynoamerykańskich).  

Zgłoszony przez adwokata Aleksandra Guta

adw. Renata Rączka

treść…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Zgłoszona przez adwokata Kingę Zoń

adw. dr Kacper Rożek

Jestem członkiem Krakowskiej Izby Adwokackiej od 2018 roku, zawód adwokata wykonuję od 2021 roku. Jako prawnik pracuję już od 9 lat. W 2022 r. obroniłem rozprawę doktorską w dziedzinie prawa administracyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, uzyskując tym samym stopień naukowy doktora nauk prawnych. Jestem również aktywnym członkiem Stowarzyszenia Adwokackiego Defensor Iuris.

Zawodowo zajmuję się obsługą prawną klientów indywidualnych i przedsiębiorców. Specjalizuję się w szczególności w ochronie praw konsumentów w sporach z instytucjami finansowymi, a także w prawie rodzinnym.

Jako członek Okręgowej Rady Adwokackiej chcę zająć się podtrzymywaniem i polepszaniem dobrych stosunków pomiędzy członkami Krakowskiej Izby Adwokackiej a sądami i organami, w tym przede wszystkim utworzeniem Centrum Dialogu Sądowego przy Okręgowej Radzie Adwokackiej. Moim głównym celem jest stworzenie bazy wzorów wniosków i środków zaskarżenia w przedmiocie wynagrodzeń adwokatów pełniących funkcje kuratora oraz pełnomocnika i obrońcy z urzędu, a także wsparcie adwokatów w dochodzeniu od sądów przyznanych wynagrodzeń za wykonywane funkcje z urzędu. 

Zależy mi na zmianie Regulaminu KZA i zgromadzeń izb adwokackich w zakresie trwałego wprowadzenia dla zgromadzenia izby trybu hybrydowego jako podstawowego. Zaangażuje się także w działania mające na celu zwiększenie wynagrodzenia dla adwokata pełniącego funkcję kuratora.

Zgłoszony przez adwokata Katarzynę Frankiewicz-Burdę

adw. dr Krzysztof Skawiańczyk

adwokat, LL.M. {The Catholic University of America – Washington D.C.}, współzałożyciel i partner Skawiańczyk & Stanek Adwokaci i Radcowie Prawni spółka partnerska w Krakowie. Specjalizuje się w prawie gospodarczym. Autor  szeregu publikacji prawniczych. Jest członkiem Izby Adwokackiej w Berlinie na prawach adwokata europejskiego oraz członkiem DAV Polen (der Deutsche Anwaltsverein Polen  – Niemieckie Stowarzyszenie Adwokatów w Polsce). 

Jako Członek Rady chciałbym skoncentrować się na tworzeniu i poszerzaniu możliwości zawodowych dla adwokatów poprzez współpracę międzynarodową, także poprzez networking z innymi organizacjami  zrzeszającymi adwokatów, na poszerzeniu rynku usług prawniczych poprzez propagowanie , rozpowszechnianie i  realizację programu ubezpieczeń od kosztów związanych z świadczeniem usług  prawnych.

Zgłoszony przez adwokata Katarzynę Ishikawę

adw. Maria Skotnicka

Maria Skotnicka Członek Referatu Skarg i Wniosków ORA w Krakowie. Współautorka dokumentacji i szkolenia w zakresie dostosowania adwokatów do wymogów wynikających z ustawy AML, przygotowanych na prośbę Naczelnej Rady Adwokackiej.

Zgłoszona przez adwokata Aleksandra Guta

adw. Jakub Skowronek

Jakub Skowronek, adwokat od 2017 roku dumnie reprezentujący krakowską palestrę. Pełni funkcję wizytatora Zespołu Wizytatorów Krakowskiej Izby Adwokackiej oraz mediatora przy Sądzie Okręgowym w Krakowie i Naczelnej Radzie Adwokackiej. W pracy zawodowej kładzie nacisk na dialog i porozumienie – zarówno w relacjach między adwokatami, jak i w sprawach sądowych.

Jest współautorem dokumentacji AML, stworzonej na zlecenie NRA. Było to ważne przedsięwzięcie, które ułatwiło spełnianie wymogów i jednocześnie wsparło naszą społeczność adwokacką. Pomaganie koleżankom i kolegom sprawia mu dużą satysfakcję.

Po pracy oddaje się pasji sportowej gdzie spędza długie godziny na szosie, pokonując kolejne kilometry, a zimą przemierza górskie szlaki na skiturach. Sport pozwala i zachować balans i dodaje energii do działania.

Chciałby wnieść swoją pasję i zaangażowanie do Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie, działając na rzecz integracji i rozwoju Izby. Jednym z priorytetów do realizacji jest wsparcie psychologiczne dla adwokatów. Taka inicjatywa ma na celu stworzenie przestrzeni, w której prawnicy będą mogli otrzymać profesjonalną pomoc w radzeniu sobie z codziennym stresem, presją zawodową. Wsparcie psychologa mogłoby obejmować zarówno indywidualne konsultacje, jak i warsztaty dotyczące zarządzania stresem, wypaleniem zawodowym oraz utrzymywaniem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Zgłoszona przez adwokata Aleksandra Guta

adw. Norbert Stachura

Jestem adwokatem od 2012 roku. Od 2009 roku zajmuję się niemal wyłącznie prawem zamówień publicznych. Z sukcesami prowadziłem postępowania dotyczące dużych projektów infrastrukturalnych w Polsce, Estonii, Chorwacji i na Ukrainie. Skuteczna informatyzacja tego rynku dowodzi, że procedury prawne mogą być szybkie i efektywne, czyli skuteczne. Doświadczenia ze współpracy z dużymi podmiotami gospodarczymi wykorzystam w pracy samorządowej.

W samorządzie chcę się zająć jego modernizacją, informatyzacją, ułatwianiem pracy adwokatów oraz wspieraniem w poszukiwaniu nowych możliwości dla Adwokatury. To samorząd ma być dla adwokata, a nie adwokat dla samorządu. Będę dążył do przejrzystości i komunikatywności działalności samorządu, otwarcia na pomysły adwokatów (wprowadzenie budżetu adwokackiego), otwarcia adwokatury na środowisko biznesu (udział adwokatury w wydarzeniach biznesowych), kształtowania wizerunku adwokata jako profesjonalisty rozumiejącego i wspierającego biznes (aktywność w promocji zawodu, wprowadzenie umowy o pracę). Będę działał na rzecz wykorzystania technologii XXI wieku w komunikacji pomiędzy adwokatami, radcami prawnymi, sądami i urzędami.

Będę wspierał działania prowadzące do wprowadzenia na stałe trybu hybrydowego zgromadzeń izbowych i innych wydarzeń (szkoleń), a także wyznaczenie jako kierunków działania adwokatury i podjęcie realnych działań w zakresie: dążenia do wprowadzenia elektronicznego obiegu dokumentów pomiędzy stronami postępowań sądowych oraz systemowego rozwiązania problemów związanych z kosztami zastępstwa procesowego (zarówno z urzędu jak i z wyboru).

Zgłoszony przez adwokata Katarzynę Frankiewicz-Burdę

adw. Adriana Szczęśniak-Majcher

Od aplikacji współpracuję z samorządem adwokackim, a od grudnia 2020 roku jestem członkinią Komisji Wizerunku Adwokatury Krakowskiej. Uczestniczyłam w akcjach edukacyjnych, takich jak „Miś Adwokat” i „Adwokaci rozjaśniają prawo”. Działam w Sekcji Prawa Własności Intelektualnej i Nowych Technologii, gdzie współprowadziłam webinar „Praktycznie o AI”. Prowadziłam wykłady dla uczniów liceum. Specjalizuję się w prawie umów, prawie autorskim oraz prawie karnym. Ofertę swojej kancelarii kieruję głównie do artystów i osób zajmujących się sztuką.

Będę dążyła do odświeżenia wizerunku adwokatek i adwokatów w Polsce oraz do wypracowania mechanizmów docierania do klientów, którym kontakt z adwokatem kojarzy się tylko z problemami (a nie ich rozwiązaniem) i zwracają się po pomoc zdecydowanie za późno. Będę pracowała nad akcjami przedstawiającymi adwokatki i adwokatów jako osoby empatyczne, życzliwe i wspierające.

Zwrócę uwagę na nieporadność obywateli w kontakcie z Sądem i fakt, że większość procedur jest dla nich niezrozumiała, a zatem potrzebne jest stworzenie ścieżek, które będą realną pomocą w trafieniu do kancelarii adwokackiej na odpowiednim etapie. 

Prywatnie, jako teatrolożka niezmiennie pasjonuję się teatrem, literaturą i sztuką, starając się łączyć Adwokaturę z kulturą wysoką.

Zgłoszona przez adwokata Katarzynę Frankiewicz-Burdę

adw. Filip Tohl

Jestem członkiem KIA od 2015 roku. Od 2020 roku działam w Stowarzyszeniu Adwokackim Defensor Iuris, którego obecnie jestem wiceprezesem. Pomagam koleżankom i kolegom adwokatom, w ramach akcji G(ł)odna Urzędówka, podejmując i promując inicjatywy na rzecz pełnomocników z urzędu. W bieżącej kadencji Rady jestem członkiem Komisji ds. Wizerunku.

Kandyduję, aby działać i wspierać adwokatów jeszcze skuteczniej niż dotychczas. Chcę stworzyć transparentny elektroniczny system przydziału spraw z urzędu. Będę wspierać adwokatów, wszędzie tam, gdzie spotykają się z odmową zwolnienia z funkcji pełnomocnika lub obrońcy z urzędu oraz odmową lub opóźnieniem w zapłacie wynagrodzenia za prowadzone sprawy. W oparciu o udostępnione materiały i wzory, stworzę kompletny poradnik w zakresie pomocy prawnej z urzędu, a także dedykowaną infolinię zapewniającą indywidualnie pomoc, na poziomie samorządu. 

Będę działał na rzecz mobilizacji adwokatury, w zakresie dochodzenia należności od Skarbu Państwa, a także promował inicjatywy w zakresie urealnienia stawek adwokackich oraz kuratorskich, w oparciu o przygotowany oraz omawiany aktualnie z Ministerstwem Sprawiedliwości projekt rozporządzenia. Jestem zwolennikiem ułatwienia adwokatom dostępu do samorządu, w tym poprzez zgromadzenia hybrydowe lub głosowanie przez pełnomocnika – będę działał na rzecz zmian w tych kierunkach. 

Prywatnie, pasjonuje się biernie i czynnie muzyką. Okazjonalnie gram na gitarze elektrycznej i klasycznej, a także śpiewam.

Zgłoszony przez adwokata Katarzynę Frankiewicz-Burdę

adw. Mateusz Weredyński

Jestem członkiem KIA od 2015 roku. Prowadzę kancelarię koncentrującą praktykę na sprawach karnych. Od zawsze byłem zaangażowany w samorząd: działałem w samorządzie studenckim WPiA UJ i samorządzie aplikanckim, będąc jego przewodniczącym. Za działalność samorządową na studiach i aplikacji zostałem wyróżniony. W tej kadencji Rady byłem członkiem Komisji ds. Wizerunku. We wrześniu podjąłem inicjatywę na rzecz zmiany uchwały Rady ws. listopadowego zgromadzenia w zakresie trybu na hybrydowy. Nie boję się zabierać głosu w sprawach dla nas ważnych. Osoby, które mnie znają, wiedzą, że nie brak mi determinacji do realizacji celów. A ja wierzę, że nasz samorząd można tworzyć lepiej.

Jako członek Okręgowej Rady Adwokackiej chcę zaangażować się w tworzenie rozwiązań mających na celu ochronę tajemnicy adwokackiej i usprawnienie naszej codziennej pracy, zwłaszcza w budowę Centrum Dialogu. Szczegóły kierunków tych działań znajdują się w naszym programie Twoja ORA. Tworzę naszą stronę https://twojaora.pl – wiedzę z tego zakresu chcę wykorzystać do usprawnienia narzędzi i komunikacji naszego samorządu.

Jako delegat na Krajowy Zjazd Adwokatury chcę działać na rzecz zmian w Regulaminie Krajowego Zjazdu Adwokatury i zgromadzeń izb adwokackich, tak aby „domyślnym” trybem zgromadzeń był tryb hybrydowy (stacjonarny i zdalny), który w naszej Izbie stanowi gwarancję zapewnienia udziału w samorządzie wszystkim jego członkom.

Zgłoszony przez adwokata Katarzynę Frankiewicz-Burdę

adw. Joanna Wsołek

Adwokat Joanna Wsołek, LLM

Kandyduję do Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie by mieć silniejszą pozycję do reprezentowania interesów naszej adwokatury na forum międzynarodowym. Kryzysy ostatnich lat dotyczące praworządności i agresja na Ukrainę pokazały jak bardzo potrzebna nam jest solidarność międzynarodowa.

Od 2015 roku zaangażowana jestem w prace samorządu adwokackiego w ramach Komisji Współpracy Zagranicznej. Od 2020 roku pełnię w niej funkcję vice przewodniczącej.

Angażuję się w działalność międzynarodowych organizacji prawniczych: FBE (Federation des Barreaux d’Europe), UIA (Union Internationale des Avocats), IAFL (International Academy of Family Lawyers) czy MiKK (Mediation bei internationalen Kindschaftskonflikten).

Wybuch wojny na Ukrainie był impulsem do działania. Przejęłam kierownictwo nad spontanicznie utworzonym przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Krakowie Komitetem Pomocy Ukrainie. Dzięki zaangażowaniu wszystkich, przy ogromnym wsparciu naszych zagranicznych przyjaciół, zebraliśmy pomoc humanitarną o wartości ponad 800 tyś złotych, w tym 4 karetki ratunkowe, 2 przyczepy kempingowe, 4 aparaty VAC do podciśnieniowego leczenia ran oraz ratujące życie opatrunki CELOX, które zatrzymują krwotok. 

Krakowski Komitet Pomocy Ukrainie stał się inspirację do utworzenia w 2023 w ramach FBE Komisji Solidarności Zawodowej, której mam zaszczyt przewodniczyć.

Prowadzę kancelarię adwokacką nastawioną głównie na rozwiązywanie problemów cudzoziemców w Polsce. Specjalizuję się w sprawach międzynarodowych rodzinnych.

W listopadzie 2023 urodziłam syna.

Zgłoszona przez adwokata Aleksandra Guta

adw. Joanna Zbierzchowska-Ochałek

Chcę, by nasza Adwokatura była miejscem, które wspiera.

Jestem członkiem Krakowskiej Izby Adwokackiej od 2013 roku. Posiadam również uprawnienia mediatora i adwokata kościelnego. Od lat aktywnie działam na rzecz samorządu – od przewodniczenia samorządowi aplikantów, przez pracę w Komisji Integracji Środowiskowej i Komisji Wizerunku, aż po współtworzenie Koła ds. Kobiet od 2020 roku. Wraz z adwokat Katarzyną Frankiewicz-Burdą zapoczątkowałam projekt Zielona Linia, wspierający adwokatów i aplikantów w kwestiach etycznych.

Dostrzegam wiele niewykorzystanych obszarów, które mogą poprawić funkcjonowanie naszej Izby. Kluczowe dla mnie są działania na rzecz poprawy wizerunku adwokatów w społeczeństwie oraz organizowanie szkoleń biznesowych, które pomogą nam efektywnie zarządzać kancelariami i konkurować na rynku. Łączenie wartościowych tradycji z nowoczesnymi rozwiązaniami to mój cel. Chcę, aby każdy adwokat czuł, że samorząd realnie go wspiera i reaguje na jego potrzeby.

Wybory 5 listopada są szansą na wspólne budowanie silniejszej społeczności adwokackiej. Każdy głos ma znaczenie!

Prywatnie, Jestem liderką ruchu społecznego Era Nowych Kobiet prowadzonego przez Joannę Przetakiewicz. W wolnych chwilach uwielbiam spędzać czas z rodziną nad Jeziorem Rożnowskim. Bez problemu i z przyjemnością rozpalę ognisko, złożę meble z Ikea, Lego i kostkę Rubika.

Zgłoszona przez adwokata Katarzynę Frankiewicz-Burdę

adw. Dorota Zduńczyk

Po ukończeniu studiów prawniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, po kolejnych aplikacjach – zdała egzamin sędziowski i adwokacki.

Ponad 35 lat w zawodzie adwokackim nauczyło ją wrażliwości społecznej, reakcji na cierpienie i wykluczenie. W związku z tym specjalizuje się w prawie rodzinnym, podchodzi w taki sam sposób do każdego klienta bez względu na płeć, klasę, rasę i sytuację społeczną w jakiej się znajduje. W zawodzie kieruje się wpojonymi jej przez dawnych mistrzów zasadami: interesem klienta, uczciwością i pasją.

Uważa, że zawód adwokata wymaga ewolucyjnych reform, osadzonych w w sprawdzonym dorobku naszego zawodu. Stoi na stanowisku, że powinniśmy wyróżniać się w treści – wysoki poziom zawodowy; i formie – nienaganne wychowanie.

Nie wierzy rewolucjonistom, którzy zapewniają, że posiadają dar uzdrowienia korporacji poprzez wykluczenie uzależnione od wieku i sposobu bycia. Takie recepty są niebezpieczne.

Jej pomysły na przyjazną i bliską adwokatom formę samorządu, to: zajęcie się problemem lokali do wykonywania zawodu, dążenie do umocnienia głosu kobiet w samym samorządzie, ale także w szerszym środowisku prawniczym, ścisłe rozliczanie wydatków, dalsze rozwijanie zainicjowanej przez Radę nauki języków obcych, szeroka działalność kulturalno – rozrywkowa, mająca na celu budowanie solidarnej i przyjaznej wszystkim adwokatury(coroczne bale palestry, Mikołaje, spotkania z ciekawymi ludźmi sztuki i kultury, spotkania seniorów palestry).

Prywatnie jest działaczką społeczną, aktywnie angażującą się w protesty na rzecz Praw Kobiet oraz obrony sądów powszechnych, a wraz z mężem są pasjonatami podróży – zwłaszcza po Afryce. Jest matką trójki pełnoletnich, wspaniałych dzieci oraz babcią dwóch cudownych wnuczek.

Aktualnie ma więcej czasu rodzinnie i zawodowo, więc może zaoferować ten czas Państwu. Liczy na Państwa głosy.

Zgłoszona przez adwokata Aleksandra Guta

Skip to content