logo

Kandydaci na Delegatów na Krajowy Zjazd Adwokatury

adw. Angelika Arter

Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej od 2015 r., licencjonowany doradca restrukturyzacyjny.

  1. Delegat na Krajowy Zjazd Adwokatury w latach 2020 – 2024 r.
  2. Sędzia Sądu Dyscyplinarnego KIA w latach 2020 – 2024 r.
  3. Wiceprzewodnicząca Sekcji praktyków prawa Upadłościowego i Restrukturyzacyjnego przy Krakowskiej Izbie Adwokackiej.
  4. Prowadząca wykłady z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego dla adwokatów.
  5. Szkoleniowiec aplikantów adwokackich Krakowskiej Izby Adwokackiej z zakresu prawa upadłościowego z zakresu upadłości konsumenckiej.
  6. Członek Rady Fundacji Projekt ROZ (organizacji społecznej zajmującej się pieczą zastępczą oraz prowadzącej działania na rzecz opiekunów zastępczych).

Dotychczasowa działalność w KIA:

  1. Od 2016 r. czynnie angażująca się w życie KIA.
  2. Inicjatorka i założycielka #NowoczesnejAdwokatury.
  3. Inicjatorka akcji „Adwokacka Szlachetna Paczka”, która od 2016 r. wsparła wiele rodzin podczas ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”.
  4. W ramach współpracy KIA z TOPR, Fundacją „O zdrowie dziecka” Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego oraz Fundacją Projekt ROZ udziela bezpłatnych porad prawnych ww. podmiotom.
  5. Inicjatorka wydarzeń sportowych dla adwokatów m.in. treningów biegowych dla adwokatów, biegu Niepodległościowa 11 oraz wyprawy w góry dzieci będących pod opieką Fundacji Projekt ROZ.
  6. W 2024 r. w ramach akcji Prawnicy Dzieciom corocznie organizowanej m.in. we współpracy z KIA wraz z adwokatem Dariuszem Gradzi oraz Maciejem Michalakiem uczestniczyła w wyprawie o zdrowie dziecka dla Fundacji „O zdrowie dziecka” Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego starując w zawodach Mezzalama Sky Race odbywających na lodowcu Felik (Rifugio Quintino Sella al. Felik 3600 m.n.p.m.) Zgłoszona przez adwokata Aleksandra Guta

adw. Małgorzata Bac-Matuszewska

W listopadzie 2004 roku zdałam egzamin adwokacki. Właśnie mija 20 lat wykonywania przeze mnie zawodu adwokata. Od 2013 roku jestem członkiem Komisji Szkolenia Aplikantów Adwokackich przy ORA w Krakowie. To właśnie kwestia szkolenia aplikantów jest dla mnie priorytetem. Według mnie proponowane przez nas zmiany w szkoleniu kładące nacisk na formę warsztatową i wykorzystywanie nowoczesnych technologii, pozwolą na polepszenie przygotowania aplikantów do wykonywania zawodu, przy zachowaniu niemal 100% zdawalności egzaminów końcowych.

Zgłoszona przez adwokata Aleksandra Guta

adw. Tomasz Banaś

Jestem członkiem naszej Izby od 2014 roku. Od samego początku aktywnie angażowałem się w jej życie m. in. będąc członkiem samorządu aplikantów. Regularnie podejmowałem także liczne aktywności prospołeczne w ramach organizacji pożytku publicznego działających na rzecz umacniania porządku prawnego i ochrony praw człowieka. Moim zdaniem sensem istnienia samorządu jest ułatwianie nam działalności i funkcjonowania na każdej płaszczyźnie. Samorząd jest dla adwokata, dlatego ORA powinna być Twoja. Zawodowo skupiam się na obsłudze przedsiębiorców ze szczególnym uwzględnieniem branży energetycznej.

W ramach działalności w Radzie chciałbym się zająć przede wszystkim zapewnieniem przez samorząd realnej ochrony dla każdego z nas. Chcę stworzyć rzeczywisty system wspierania adwokatów przez Radę w trudnych sytuacjach, takich jak zwalnianie z tajemnicy adwokackiej, przeszukania kancelarii, przesłuchania czy postępowania karne i dyscyplinarne inicjowane za działalność zawodową adwokata. Chcę, aby w trudnych sytuacjach każdy z nas wiedział, że znajdzie w samorządzie rzeczywiste oparcie. Chce zadbać, aby hybrydowe zgromadzenia stały się normą, stworzyć platformę e-learningową z prawdziwego zdarzenia oraz wprowadzić zwyczaj zasięgania opinii Członków Izby w bieżących sprawach w drodze ankiet internetowych.

Jako delegat na Krajowy Zjazd Adwokatury zainicjuję podjęcie uchwał obligujących NRA do przedsięwzięcia działań zmierzających do przeforsowania zmian legislacyjnych zwłaszcza do umożliwienia adwokatom świadczenie usług w ramach spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zgłoszony przez adwokata Katarzynę Frankiewicz-Burdę

adw. Wojciech Bergier

Od 2021 Członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie – pełniący również funkcję rzecznika ds. kontaktów z mediami przy krakowskiej ORA.

W latach 2016-2021 członek Naczelnej Rady Adwokackiej.

Stały mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Krakowie, członek kolegium redakcyjnego miesięcznika Palestra, członek Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” w Krakowie;

W latach 2008- 2012 konsul ds. prawnych w Konsulacie Generalnym RP w Los Angeles.

W mijającej kadencji wspólnie z Marcinem Kosiorkiewiczem i Władysławem Pociejem zajmował się w praktyce ochroną tajemnicy adwokackiej, służył fachową radą adwokatom którym groziło naruszenie tajemnicy zawodowej. Reprezentował adwokatów w postępowaniach o uchylenie tajemnicy adwokackiej. Prowadził z innymi adwokatami zajęcia edukacyjne dla uczniów liceów oraz studentów, przybliżając specyfikę zawodu adwokackiego. W ramach funkcji rzecznika ds. kontaktów z mediami udzielał dziennikarzom informacji co do tematów będących w zainteresowaniu mediów, w niezbędnym zakresie komentował bieżące wydarzenia związane z wymiarem sprawiedliwości.

W kolejnej kadencji chciałby nadal służyć pomocą adwokatom, którym grozi naruszenie tajemnicy adwokackiej. Z uwagi na prowadzone analizy i doświadczenie widzi konieczność wydania w formie opracowania poświęconego zasadom postępowania adwokatów i aplikantów wobec różnych form naruszenia tajemnicy adwokackiej. Byłoby to pierwsze praktyczne opracowanie poświęcone aspektom ochrony tajemnicy adwokackiej uzupełnione o orzecznictwo w tym zakresie.

Autor reportaży w Tygodniku Powszechnym i wywiadów z adwokatami, ostatnio autor publikacji na temat wykonywania zawodu adwokata w wydawnictwie CH Beck oraz współautor komentarza „Prawo o adwokaturze. Komentarz” wydanego przez Wolters Kluver.

Hobby i zainteresowania patrz: Zainteresowania i hobby.

Obecnie pisze książkę o krakowskim sporcie pod roboczym tytułem: „Podejże mu, podeejże”.

Zgłoszony przez adwokat Aleksandra Guta

adw. Aleksandra Cempura

Aleksandra Cempura jest adwokatem Krakowskiej Izby Adwokackiej od 2010r. W roku 2018 obroniła tytuł doktora nauk prawnych. Od 2016r. pełni funkcję sędziego Sądu Dyscyplinarnego Krakowskiej Izby Adwokackiej. Jest mediatorem przy Centrum Mediacyjnym Naczelnej Rady Adwokackiej oraz coachem w trakcie akredytacji. Publikacje  „Metodyka sporządzania pism procesowych w sprawach karnych, cywilnych i administracyjnych” oraz „Metodyka sporządzania umów gospodarczych”, których jest współautorem od lat pomagają aplikantom w przygotowaniu się do egzaminu zawodowego. Prowadzi także zajęcia z aplikantami adwokackimi oraz jest wykładowcą na Wydziale Polonistyki UJ prowadząc zajęcia z języka komunikacji społecznej.  

Zgłoszona przez adwokata Pawła Eilmesa

adw. Zbigniew Cichoń

adwokat@zbigniewcichon.pl

602 362 427

Wykształcenie

  • Wydział Prawa i Administracji UJ, dyplom magister  administracji (1975).i prawa(1976) z wynikami  celującym i bardzo dobrym
  • aplikacja sądowa                                                                                                                       aplikacja radcowska

aplikacja adwokacka zakończone egzaminami z wynikami bardzo dobrymi

  • stypendysta De Paul University w Chicago 1992 r.
  • stażysta Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Starsburgu 1991r.
  • absolwent studium w Europeische Rechts Akademie w Trewirze dla obrońców przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze

(2000r)

Doświadczenie zawodowe

  •  asystent w Katedrze Prawa Administracyjnego  Wydziału Prawa i Administracji UJ      (1975-1976) – zwolniony z powodów politycznych                                                                                                                        referent i radca prawny w spółdzielni, urzędach gminnych ,wojewódzkim i SANEPIDzie                                                                                                                             Adwokat od 1982
  • sędzia Trybunału Stanu  (1997-2001, 2005-2007 )
  • senator RP  VII i IX kadencji, członek Komisji Praw Człowieka w obu

kadencjach oraz wiceprzewodniczący Komisji Ustawodawczej w IX kadencji

Inne dokonania                                                                                                                                                     W latach 1982-1989 obrońca w procesach politycznych m. innymi członków KPN i podziemnej „Solidarności”.

          W dwóch kadencjach członek ORA w Krakowie

  • Przewodniczący Komisji Praw Człowieka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Krakowie
  • Wiceprzewodniczący i współzałożyciel  Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej,(1996-2010)
  •  radny Miasta i Gminy Wieliczka i członek Zarządu wybrany z listy Komitetu Obywatelskiego w kadencji 1990-1994.
  • wieloletni członek jury ogólnopolskiej olimpiady wiedzy o prawach człowieka organizowanej przez Katedrę Praw  Człowieka w Uniwersytecie w Toruniu.
  • Organizator kilku międzynarodowych konferencji dotyczących praw człowieka, w tym w 2005 r. w Krakowie na temat: “Nowe wyzwania przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka pochodzące z byłych krajów komunistycznych”
  • Wykładowca i uczestnik wielu konferencji na temat Praw Człowieka w Polsce i za granicą m. in. we Francji, Anglii, Belgii, Niemczech, Szwajcarii, Luksemburgu organizowanych przez Radę Europy. Delegat Rady Europy na konferencję o tej tematyce (jako wykładowca) na Ukrainie i Białorusi.
  • Adwokat reprezentujący pokrzywdzonych w kilkuset sprawach przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka od 1997 r.- w tym 52 zakończone wyrokami, , między innymi w  pierwszej sprawie Proszak, po wstąpieniu Polski do Rady Europy, w sprawie Broniowski dotyczącej mienia zabużańskiego, zakończonej sukcesem zmieniającym sytuację prawną 80 tysięcy Zabużan.
  • Pełnomocnik reprezentujący osoby pozbawione wolności przed Trybunałem Praw Człowieka w sprawie Trzaska, Migoń, Klamecki, Jaremowicz, Frasik dotyczacych nierozsądnego czasu rozpoznawania spraw i trwania aresztów tymczasowych, cenzurowania ich korespondencji z Trybunałem, adwokatem, a także prawa do zawarcia związku małżeńskiego osoby pozbawionej wolności, których wygranie niejednokrotnie skutkowało zmianą obowiązujących przepisów.
  • Doradca pro  bono w poradniach charytatywnych
  • wieloletni członek międzynarodowego jury przyznającego  nagrodę im.Lodovica Trarieux  adwokatowi  szczególnie zasłużonemu  w obronie praw człowieka przez swą aktywność w tym poniesione ofiary (uwięzienie, zawieszenie  w prawie wykonywania zawodu,wykluczenie z zawodu,zamachy na życie lub zdrowie etc.), zasiadający w nim jako członek Instytutu Praw Człowieka Adwokatury  Europejskiej
  • jako senator RP dwóch kadencji  doprowadził do pozytywnych zmian procedur przez uchylenie w kpc i ustawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi przepisów o odrzuceniu pism procesowych niewłaściwie opłaconych  i w 2019r.  doprowadził do odrzucenia przez Senat uchwalonej ustawy przywracającej owe restrykcyjne przepisy w procedurze cywilnej  i w konsekwencji przy ponownym rozpoznaniu przez Sejm  nie przyjęciu ich jako prawa obowiązującego

Znajomość języków obcych

angielski i francuski – bardzo dobra w mowie i w piśmie

niemiecki, włoski i i rosyjski – poziom komunikatywny

Zgłoszony przez adwokata Tadeusza Grabowskiego

adw. Malwina Cichońska

Szanowni Państwo z prawdziwą przyjemnością startuję w wyborach do Sądu Dyscyplinarnego Izby Krakowskiej oraz na Delegata KZA 2025. Moje działania w ramach samorządu koncentrowały się na przygotowaniu do zaszczytnej funkcji Sędziego Sądu Dyscyplinarnego. W kwietniu 2024 r. zostałam członkiem Referatu Skarg i Wniosków Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie, a także jestem czynną protokolantką na posiedzeniach i rozprawach dyscyplinarnych.

Jestem osobą o wysokim poczuciu uczciwości, sprawiedliwości i empatii, a także odważna w swoich sądach i decyzjach.

Zgłoszona przez adwokata Pawła Eilmesa.

adw. dr Tomasz Cyrol

Koleżanki i Koledzy,

Szanowni Państwo,

adwokatem jestem od 2013 roku i w tym czasie zajmowałem się nie tylko, jak my wszyscy, prowadzeniem praktyki adwokackiej, ale także podejmowałem szereg działań na rzecz naszej Wspólnoty.

Byłem sędzią naszego izbowego sądu dyscyplinarnego, teraz jestem Sędzią Wyższego Sądu Dyscyplinarnego.

Etyka zawodowa jest moim zainteresowaniem zarówno w ujęciu praktycznym jak i akademickim. Jestem autorem kilku publikacji z tego zakresu oraz członkiem zespołu opracowującego zmiany naszych zasad etyki zawodowej jaki funkcjonuje przy NRA.

Jestem także członkiem komisji zagranicznej, zarówno izbowej jak i tej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

W ostatnich latach zorganizowałem dla naszej Izby kilka szkoleń, głównie z zakresu mediacji i arbitrażu.

Podczas poprzedniego zgromadzenia wyborczego obdarzyliście mnie Państwo zaufaniem wybierając mnie na delegata na Krajowy Zjazd Adwokatury.

W tym roku ponownie ubiegam się o tę funkcję.

Wśród różnych głosów innych kandydatów mój program czy też deklaracja będą najkrótsze i najprostsze.

Obiecuję, że postaram się z całych sił, aby głos krakowskiej Adwokatury był na centralnym szczeblu słyszalny i w możliwie dużym stopniu uwzględniany.

Tyle? Tak, tyle. Bo ważniejsze niż „gadanie” i obiecywanie jest realne działanie.

Bardzo proszę o wsparcie, poparcie i głos.

Tomasz Cyrol

Zgłoszony przez adwokata Marcina Rozuma oraz adwokata Aleksandra Guta

adw. prof. Zbigniew Ćwiąkalski

Kierownik Katedry Prawa Karnego i Postępowania Karnego Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. W latach 1972-2023 pracownik Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tytuł profesorski w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne otrzymał w dniu 21.07.2020 r. postanowieniem Prezydenta RP.

Członek Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk w kadencji 2020-2023 r., wybrany również na kolejną kadencję w okresie 2024-2027 r.

Prezes Trybunału Arbitrażowego do Spraw Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim w kadencji 2020-2023 r., wybrany również na kolejną kadencję w okresie 2024-2027 r. Arbiter rekomendowany w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej.

Doradca społeczny Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego do spraw Prokuratury.

Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu prawa karnego materialnego i gospodarczego. Współautor komentarza do kodeksu karnego i komentarza do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Były Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny w latach 2007-2009.

Pełnomocnik lub obrońca w wielu procesach karnych, w tym głównie z zakresu prawa karnego gospodarczego.

Zgłoszony przez adwokata Aleksandra Guta

adw. Paweł Eilmes

Zawód wykonuje od 2003r.W kadencji 2007 – 2010 pełnił funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego ORA w Krakowie. W latach 2010 – 2013 pełnił funkcję sędziego Sądu Dyscyplinarnego KIA. W 2013 został wybrany członkiem ORA i zastępcą sekretarza ORA w Krakowie.

Po wyborach samorządowych w 2016 r. ponownie wybrany do pełnienia funkcji w kadencji 2016 – 2020. Przewodniczący Referatu Skarg i Wniosków w kadencji 2016 – 2020 i 2020 – 2024 oraz członek Komisji ds. współpracy z zagranicą oraz Referatu osobowego ORA w Krakowie.

W latach 2015 – 2024 z ramienia Naczelnej Rady Adwokackiej członek Komisji do przeprowadzenia egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką z siedzibą w Krakowie, powołanej przez Ministerstwa Sprawiedliwości.

Od 2014 roku egzaminator podczas kolokwiów dla aplikantów adwokackich KIA.

W roku 2016 oraz 2020 delegat ORA w Krakowie na Krajowy Zjazd Adwokatury.

Prywatnie pasjonat koszykówki oraz turystyki rowerowej i narciarstwa.

Zgłoszony przez adwokata dr Michała Sowę

adw. Filip Fedorowicz

Absolwent V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie z 1990 r., finalista ogólnopolskiej olimpiady łacińskiej (dwukrotnie) i polonistycznej; ukończył WPiA UJ w 1995 z wyróżnieniem. Po czteroletniej aplikacji adwokackiej w 2001 r. wpisany na listę adwokatów ORA w Krakowie. Zawód wykonywał indywidalnie, zaś od 2013 r. w ramach spółki partnerskiej.

W latach 1994 – 2002 pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Katedrze Prawa Rzymskiego. Członek Komisji Rewizyjnej KIA w kadencji 2007 – 2010 oraz Komisji Egzaminacyjnej KIA. Delegat naszej Izby na Krajowe Zjazdy Adwokatury w latach 2007, 2010 (dwakroć na zjazd Nadzwyczajny i Krajowy), 2013, 2016, 2020 (zjazd Nadzwyczajny) i 2021 oraz w 2023 (także Nadzwyczajny).

Członek ORA w Krakowie w kadencjach 2013 – 2016 i 2016 – 2020; oraz 2020 -2024; od 2013 r. do nadal przewodniczący Komisji Kultury, Sportu i Integracji KIA. Odznaczony oznaką 'Adwokatura Zasłużonym’ (2023).

Miał przez lata zaszczyt pełnić funkcję patrona czternaściorga aplikantów adwokackich (a obecnie dwojga), późniejszych Adwokatów naszej Izby. Prowadzi zajęcia z prawa cywilnego dla Aplikantów, a także inną działalność edukacyjną dla młodzieży szkolnej. dministruje od 2013 r. profilem 'Adwokaci Izby Krakowskiej’ na FB. W najbliższej kadencji Rady chciałby kontynuować swoją działalność na rzecz samorządu w dotychczasowych obszarach.

Szczęśliwy małżonek od 30 lat, ojciec dwójki dorosłych już dzieci. Hobby: filatelistyka z naciskiem na tzw. 'pocztę obozową’ i 'balonową’, teatr, szeroko pojęta kultura, jazda na rowerze, podróże.

Zgłoszony przez adwokata Mariusza Szczepana

adw. dr Józef Forystek

Studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończył w 1991 r. broniąc pracę magisterską pisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Andrzeja Zolla, pt. Odpowiedzialność karna za przestępne współdziałanie w polskiej nauce prawa karnego i orzecznictwie sądowym. W okresie studiów działał w kole naukowym Towarzystwa Biblioteki Słuchaczów Prawa UJ (TBSP),  w którym w latach 1988-1989 pełnił funkcję jego wiceprezesa.

W 1991 roku wpisany został na listę aplikantów adwokackich Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie, a w 1995 r. na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej. Od tego czasu nieprzerwanie wykonuje zawód adwokata.

Od 1991 roku stale udziela się w pracy samorządu adwokackiego, początkowo obsługując Walne Zgromadzenia Krakowskiej Izby Adwokackiej oraz zasiadając w  Komisji Skrutacyjnej, a później już jako sędzia Sądu Dyscyplinarnego Krakowskiej Izby Adwokackiej. Funkcję sędziego pierwszoinstancyjnego Sądu Dyscyplinarnego pełnił przez okres pięciu kolejnych kadencji (2003-2020), przy czym w trakcie jednej z kadencji był zastępcą sędziego.

Od 2021 roku jest sędzia Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury Polskiej. Jako delegat Izby Krakowskiej reprezentował adwokatów swojej Izby uczestniczył w XI i XIII Krajowym Zjeździe Adwokatury. Od 2021 roku jest członkiem Kolegium Redakcyjnego czasopisma Palestra.

Był recenzentem wielu artykułów naukowych z zakresu prawa cywilnego i administracyjnego m.in. dla Kwartalnika Prawa Prywatnego i Palestry. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych i glos z zakresu prawa cywilnego, administracyjnego i konstytucyjnego publikowanych w programie LEX oraz na łamach takich czasopism prawniczych, jak: Państwo i Prawo, Przegląd Sądowy, Przegląd Prawa Publicznego, Rejent, Zeszyty Naukowe Sądownictwa Administracyjnego, Transformacje Prawa Prywatnego, Monitor Prawniczy, International & Comparative Law Review, Loyola of Los Angeles i Palestra. Ponadto jest autorem jedynego opublikowanego dotychczas Komentarza do ustawy o mieniu zabużańskim (2020).

Specjalizuje się w problematyce prawa cywilnego, w tym zwłaszcza prawa deliktowego i nieruchomości ze szczególnym uwzględnieniem prawa administracyjnego i szeroko pojętego prawa restytucji mienia bezprawnie przejętego przez władzę publiczną po drugiej wojnie światowej na podstawie różnych aktów nacjonalizacyjnych, w tym dekretu o gruntach warszawskich, dekretu PKWN o przeprowadzeniu reformy rolnej, nacjonalizacji przemysłu i handlu, a także w ramach wszelkiego rodzaju wywłaszczeń dokonanych w okresie PRL-u. Swoje pasje realizuje także w zawodach sportowych z udziałem adwokatów, tj. podczas charytatywnych turniejów piłki nożnej oraz różnych imprezach biegowych.
Zgłoszony przez adwokata Aleksandra Guta

adw. Marek Forystek

Adwokat. Partner zarządzający. Doradca podatkowy.

Urodzony 24 października 1973 roku.

Izba Adwokacka w Krakowie, nr wpisu: KRA/Adw/2034

Studiował prawo na Uniwersytecie Śląskim i UMCS w Lublinie. Pracę magisterską pisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Zbigniewa Ćwiąkalskiego obronił w 1998 roku z wynikiem bardzo dobrym. Studia prawnicze ukończył również z wynikiem bardzo dobrym. W roku 1999 wpisany na listę aplikantów adwokackich Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie. W roku 2003 zdał egzamin adwokacki z wynikiem bardzo dobrym i drugą lokatą.

Wpisany na listę adwokatów w 2003 roku, a w 1997 roku na listę licencjonowanych doradców podatkowych.

Od początku kariery prawniczej związany z Krakowem, w latach 1997-2000 zatrudniony najpierw w FORYSTEK GÓRALCZYK RYCHLICKI – Wspólnocie Adwokackiej, a od 2000 do 2003 roku w kancelarii FORYSTEK GÓRALCZYK RYCHLICKI  BUDZOWSKA FIUTOWSKI JAMORSKI – Adwokaci i Radcowie Prawni. Od 2003 roku Partner Zarządzający i założyciel spółki partnerskiej FORYSTEK & PARTNERZY.

Autor wielu opinii z zakresu prawa gospodarczego. Przez ostatnich ponad 20 lat obsługiwał i obsługuje nadal znaczące polskie i zagraniczne firmy, które reprezentował i stale reprezentuje w licznych postępowaniach sądowych i administracyjnych, w tym podatkowych.

Specjalizuje się w szeroko pojętym prawie gospodarczym, prawie cywilnym, prawie egzekucyjnym, prawie ochrony danych osobowych, prawie ochrony baz danych, prawie konsumenckim, prawie elektronicznych instrumentów płatniczych, jak również w prawie karno-skarbowym, prawie nieruchomości, a przed wszystkim w szeroko rozumianym prawie komputerowym. Jest doradcą podatkowym. Specjalizuje się także w prawie karnym, ze szczególnym uwzględnieniem przestępstw bankowych i gospodarczych.

Zgłoszony przez adwokata Aleksandra Guta

adw. Katarzyna Frankiewicz-Burda

Od lat wierzę, że Adwokatura to przestrzeń, w której mamy realny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość.

Prowadzę kancelarię adwokacką od 2013 roku. Jako mediator staram się budować mosty porozumienia tam, gdzie na pierwszy rzut oka wydaje się to niemożliwe.

Zaangażowanie w działalność samorządową od zawsze było dla mnie naturalnym wyborem. Od 2016 roku jestem członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie. W obecnej kadencji pełnię funkcję przewodniczącej Komisji ds. Wizerunku oraz Koła ds. Kobiet, którego jestem współzałożycielką. Jestem także członkiem Komisji Szkolenia Aplikantów. W NRA jestem członkiem Komisji Wizerunkowej oraz Zespołu ds. Kobiet.

Angażowałam się w pomoc dla szpitala Żeromskiego w czasie pandemii, wspierałam Ukrainę podczas wojny oraz organizowałam Adwokacki Sztab Pomocowy dla Strajku Kobiet. Współtworzyłam projekt „Zielona Linia – Etyka”, który ma na celu udzielanie pomocy w rozwiązywaniu problemów etycznych przy wykonywaniu zawodu Adwokata. Doprowadziłam do generalnego remontu pokoju adwokackiego w Krakowie.

Nie boję się wyzwań, wsłuchuję się w głos adwokatów i podejmuję inicjatywy, które mają na celu stworzenie nowoczesnego, efektywnego samorządu. Każde powierzone mi zaufanie traktuję jak zobowiązanie.

Razem możemy budować Adwokaturę, która będzie silnym, wspierającym filarem dla każdego z nas, łącząc tradycję z nowoczesnością.

Zgłoszona przez adwokata Tomasza Banasia

adw. Paweł Gieras

adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej od 1995r.

2007-2013 Rzecznik Dyscyplinarny ORA

2013-2020 Dziekan Krakowskiej Izby Adwokackiej

2021- Prezes Ośrodka Badawczego Adwokatury i Członek NRA

Delegat na XI.XII,XIII KZA

Odznaczony – „Adwokatura Zasłużonym”

Zgłoszony przez adwokata Aleksandra Guta oraz adwokata Andrzeja Karczewskiego

adw. Roman Gładyszowski

ur. 1973 r., absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, studia na Wydziale Prawa UJ ukończył w roku 1997, w latach 1998 – 2002 odbywał aplikację adwokacką w Izbie Krakowskiej. Wpisany na listę adwokatów w roku 2002, wykonuje zawód od 1 października 2002 roku w Krakowie.

Od roku 2016 wchodzi w skład Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie. W ostatnich dwóch kadencjach pełnił funkcję Zastępcy Członka Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie będąc stale w gotowości.

Wizytator, członek Zespołu Wizytatorów Krakowskiej Izby Adwokackiej w ostatnich dwóch kadencjach Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie

Zaangażowany szkoleniowiec prowadzący od lat szkolenia dla aplikantów z zakresu spółek prawa handlowego i prawa wekslowego, którego osobiście jest wielkim wielbicielem.

Prywatnie mąż, ojciec dwóch dorosłych synów, opiekun przygarniętej suczki Shih Tzu o imieniu Kaja z osobowością prawdziwej lwicy i salonowej damy. Grywa regularnie w siatkówkę i zaczytuje się w książkach historycznych.

Zgłoszony przez adwokata Pawła Eilmesa

adw. Tadeusz Grabowski

Imię i nazwisko:                        Tadeusz Grabowski                                                                                                                                         Przemysław Ostojski                                                                           

Data i miejsce urodzenia:       7 sierpnia 1951 r., Gorlice

Adres do korespondencji:      38-300 Gorlice, ul. Korczaka 12

Kontakt                                   Tel. kom. 608 195 605

                                                E-mail: tadeusz.grabowski@interia.pl 

WYKSZTAŁCENIE:

1981 – obecnie                       Adwokat

1977 – 1981                            Aplikacja adwokacka w Okręgowej Radzie Adwokackiej

                                               w Krakowie

1975 – 1976                            Asesor Sądu Rejonowego w Jaśle

1974 – 1975                            Aplikacja sądowa – Sąd Wojewódzki w Rzeszowie

1969 – 1974                            Wyższe – magister prawa, Wydział Prawa Uniwersytetu                   

                                               Jagiellońskiego w Krakowie

DOŚWIADCZENIE:

2016 – 2024                           Przewodniczący Rady Nadzorczej Uzdrowiska Rabka Zdrój S.A.

2016 – 2024                           Członek Rady Polskiego Klubu Wyścigów Konnych (przedstawiciel Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi)

2000 – 2005                            Udział w konferencjach międzynarodowych z zakresu praw             

                                                    człowieka (Londyn, Bruksela)

1998                                       Udział w kursie dla kandydatów na członków rad nadzorczych         

                                                   spółek Skarbu Państwa 

1995 – obecnie                       Członek Komisji Praw Człowieka Naczelnej Rady Adwokackiej          

                                                   w Warszawie

                                               Wieloletni Delegat na Zjazd Adwokatury Polskiej

1993 – 1994                            Stypendium Uniwersytet De Paul w Chicago (USA) –

                                               organizowane przez American Bar Association oraz Agencję           

                                               Informacyjną Rządu USA – praktyka w Dziale Prawnym i                  

                                               Dziale Handlowym Konsulatu RP w Chicago.

1981 – obecnie                       Indywidualna Kancelaria Adwokacka w Gorlicach

1977 – 1981                            Praktyka Zespół Adwokacki nr 17 w Krakowie,

                                               Zespół Adwokacki nr 1 w Gorlicach

JĘZYKI OBCE:                           

  • Angielski – znajomość bardzo dobra (w mowie i piśmie)
  • Rosyjski – znajomość komunikatywna

UMIEJĘTNOŚCI:

  • Prawo jazdy kategoria „B’’
  • Bardzo dobra znajomość obsługi komputera (Word, Excel, Lex itp.), urządzeń biurowych

ZAINTERESOWANIA:

  • Prawo cywilne i międzynarodowe
  • Polityka (Członek Partii Prawo i Sprawiedliwość)
  • Podróże

Zgłoszony przez adwokata Zbigniewa Cichonia

adw. Dariusz Gradzi

Urodzony w Krakowie w 1983 r.

Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, Szkołę Główną Handlową w Warszawie, oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Jest stypendystą Fundacji im. Lesława A. Pagi oraz laureatem konkursu Rising Stars Prawnicy – Liderzy jutra, organizowanego przez Wolters Kluwer i Dziennik Gazeta Prawna.

Droga zawodowa w Adwokaturze – wybrane projekty

2007-2011: aplikacja adwokacka w Krakowie pod patronatem Pana Mecenasa Krzysztofa Kostańskiego

od 2018: członek Komisji Szkolenia Aplikantów Adwokackich, współautor planów szkoleń dla aplikantów adwokackich, wykładowca na szkoleniach aplikantów,

od 2016: członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie, Zastępca Sekretarza Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie

2016, 2020 – delegat na Krajowy Zjazd Adwokatury

Od 2020 konsultant stały – ekspert Ośrodka Badawczego Adwokatury ds. nowych technologii w Adwokaturze

2013-2024: egzaminator aplikantów adwokackich, koordynator udziału Krakowskiej Izby Adwokackiej w wydarzeniach charytatywnych (wsparcie pro bono – Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Fundacja o Zdrowie Dziecka – Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie, Adwokacka Szlachetna Paczka, Poland Business Run, Bieg Powstania Warszawskiego), organizator promocji Adwokatury podczas wydarzeń medialnych i sportowych, współinicjator współpracy Krakowskiej Izby Adwokackiej z samorządami zaufania publicznego, organizator szkoleń  z zakresu „umiejętności miękkich”, budowy wizerunku i technik wpływu w pracy Adwokata, ochrony informacji niejawnych, bezpieczeństwa teleinformatycznego.

Obszary zainteresowania w działalności samorządowej

– wykorzystanie potencjału, otwartości i zaangażowania młodszej części Palestry krakowskiej,

– szkolenie aplikantów adwokackich i doskonalenie zawodowe adwokatów,

– społeczna odpowiedzialność Adwokatury,

– informatyzacja i nowoczesne narzędzia komunikacji,

– ochrona tajemnicy adwokackiej,

– integracja środowiskowa.

Ultramaratończyk – uczestnik zawodów: Lavaredo Ultra Trail (2015, 2017) – Włochy, Ultra Trail du Mont Blanc (2016) – Francja, Matterhorn Ultraks (2019, 2023) – Szwajcaria, maraton Lizbona (2019), maraton Porto (2023), wraz z adwokat Angeliką Arter zdobywca Grossglockner (2022) oraz z adwokatem Maciejem Michalakiem – Mont Blanc (2021), Allalinhorn (2021), Breithorn (2024).

I najważniejsze – prywatnie Tata dwuletniego Henia 🙂 i mąż Angeliki.

Wyznaje zasadę, że przyszła Rada powinna być kolektywem, w którym ścierają się różne wizje i pokolenia Adwokatury, ale który na koniec dnia potrafi mówić jednym głosem i patrzeć w tym samym kierunku, pod przewodnictwem silnego Lidera.

Zgłoszony przez adwokata Aleksandra Guta oraz adwokata Pawła Gierasa

adw. Monika Gurbiel

Adwokat z 20 letnim doświadczeniem. Od 2013 roku zaangażowana w pracę samorządu adwokackiego w ramach Komisji Rewizyjnej. Przez 8 lat jako jej członek, a od 2020 roku jako Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej.

Wierzy, że kluczowym zadaniem Okręgowej Rady Adwokackiej jest dbanie o wysokie standardy wykonywania zawodu oraz wspieranie adwokatów w ich codziennej pracy.

Jest osobą zaangażowaną, otwartą na dialog i gotową do współpracy z innymi członkami Rady Adwokackiej oraz wszystkimi adwokatami. Uważa, że tylko wspólnie można skutecznie reagować na wyzwania, przed którymi stoi nowoczesna adwokatura. Poprzez promocję zawodu adwokata pragnie stworzyć wspólnotę adwokacką silniejszą i bardziej zintegrowaną.

Prywatnie pasjonatka fotografii w szczególności fotografii kulinarnej. Wyróżnienie w konkursie Master the Art of Food Photography summit.

Od niedawna dumna właścicielka pięknego Goldena Retrivera – Rio.

Zgłoszona przez adwokata Aleksandra Guta

adw. Gut Aleksander

Adwokat od 2002 roku.

Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie w latach 2020 – 2024. 

Uprzednio członek ORA w Krakowie. 

Wykładowca w ramach szkoleń aplikantów adwokackich. 

Egzaminator komisji kolokwialnych oraz z prawa administracyjnego na egzaminie adwokackim. 

Posiada uprawnienia mediatora.

Zapalony narciarz, rowerzysta.

Zgłoszony przez adwokata Pawła Eilmesa

adw. Maciej Hałuszczyński

Szanowni Państwo,

Wyborcze Zgromadzenia Izby to czas gdy budzą się pomysły i przemyślenia. Towarzyszą one tak tym, którzy po raz pierwszy aspirują do objęcia funkcji lub stanowisk samorządowych, jak i tym, którzy sprawują je od lat. Za sprawą Internetu, mediów społecznościowych zapis owych pomysłów i przemyśleń zostaje z nami na lata. W sieci nic nie ginie. Ale Wyborcze Zgromadzenia Izby to też czas, gdy budzą się stare i rodzą nowe pretensje, żale i uprzedzenia środowiskowe. One również nie giną, choć już nie za sprawą mediów, lecz za sprawą zwykłej, ludzkiej natury.

Nie obawiajcie się Państwo. Nie przytoczę w tym miejscu komunału o zgodzie i niezgodzie.

Chciał bym natomiast zaproponować, abyśmy wprowadzili w Adwokaturze pewien zwyczaj. Uważam, że tematyka gorących nieraz haseł wyborczych to często przerysowana i wymuszona potrzebą wyróżnienia się kandydatów ale jednak diagnoza stanu naszego samorządu i kondycji naszego zawodu. Myślę, że warto by po każdym Wyborczym Zgromadzeniu Izby diagnoza ta, oprócz wyniku wyborów, znajdowała materializację w postaci sporządzanego przy okazji kampanii zestawienia wszystkich, zgłaszanych przez różnych kandydatów pomysłów i uwag, które Dziekan i członkowie Rada kolejnej kadencji (ktokolwiek nimi będzie) czynili przedmiotem odrębnego posiedzenia Rady, poświęconego rozważeniu szans, możliwości i warunków realizacji poszczególnych postulatów w ramach bieżącej kadencji.

Zestawienie takie, które roboczo nazwał bym „agendą kampanii” służyło by opracowaniu i uporządkowaniu „agendy kadencji”, gdy już nadejdzie czas żmudnych, bieżących posiedzeń Rady i corocznych, mniej emocjonujących Sprawozdawczych Zgromadzeń Izby.

Jako członek Okręgowej Rady Adwokackiej trzech kolejnych kadencji uczestniczę w pracach naszego samorządu i obserwuję „od środka” różne jej aspekty. Choć doceniam rolę komisji, zespołów i kół tworzonych przy Okręgowej Radzie Adwokackiej (aktywizują one osoby spoza Rady do pracy samorządowej) to uważam też, że ich istnienie, w połączeniu z wypełniającymi każde posiedzenie Rady bieżącymi sprawami osobowymi i finansowymi, a także wobec nieuniknionego zaangażowania Dziekana i członków Prezydium w czasochłonne obowiązki reprezentacyjne, często w zbyt dużej mierze odciąga uwagę samej Rady od spraw pozostawionych uwadze poszczególnych, tworzonych przy Radzie gremiów tematycznych.

Realizacja postulatu periodycznego rozważania przez Radę na odrębnych posiedzeniach „agendy kampanii/kadencji” systemowo przywracała by niezbędną uwagę samej Rady wokół spraw poruszanych w toku kampanii, a pośrednio mobilizowała by też poszczególne komisje, zespoły i koła. Systemowe, rozsądne wymuszanie parytetu spraw bieżących i prac koncepcyjnych w ramach działalności Rady jest w mojej ocenie nie mniej ważne jeżeli nie ważniejsze od zachowania w organach samorządu parytetu wieku, płci, czy reprezentacji terytorialnej członków Izby.

Uważam dalej, iż nadchodząca kadencja organów Izby, a zwłaszcza organów Adwokatury to czas, w którym należy podjąć stanowcze działania jeżeli chodzi o zmianę systemu szkolenia aplikantów. Pomimo oczywistych zalet systemu patronatu (układ uczeń-mistrz) nie możemy udawać, iż system ten obecnie (poza wyjątkami) funkcjonuje prawidłowo i stanowi zarazem, z punktu widzenia zapewnienia aplikantowi styczności z praktyką, wystarczającą gwarancję przygotowania aplikanta tak do egzaminu adwokackiego jak i do przyszłego, samodzielnego wykonywania zawodu. Podobnie nie możemy zakładać, że wszyscy aplikanci posiadają oczekiwane przez Adwokaturę, minimalne, akademickie przygotowanie teoretyczne. Każdy z nas, kto pełnił obowiązki patrona lub prowadził zajęcia z aplikantami wie, że bywa z tym bardzo różnie. Musimy w tym zakresie szukać nowych rozwiązań. W mojej ocenie, zachowując nawet co do zasady instytucje patronatu, system szkolenia aplikantów należy oprzeć na systemie tutorów opiekujących się grupami aplikantów. Tutorzy ci powinni czuwać nad przebiegiem aplikacji i stycznością aplikantów z praktyką stosowania prawa. Należy również wprowadzić możliwość dzielenia aplikantów na grupy wymagające (w danej dziedzinie) szkolenia podstawowego i bardziej (w danej dziedzinie) zaawansowane. Nie są to zadania łatwe do przeprowadzenia pod względem organizacyjnym, ale moim zdaniem niezbędne by można było mówić o aplikacji adwokackiej jako o wartości dodanej, a nie tylko narzuconej ustawowo ścieżce dojścia do zawodu adwokata.

Jestem gorącym zwolennikiem korzystania tak w pracy adwokata jaki i w ramach funkcjonowania samorządu adwokackiego z nowych technologii i form porozumiewania się na odległość. W szczególności jestem zwolennikiem zmiany przez KZA regulaminu odbywania zgromadzeń i zjazdu w kierunku uczynienia hybrydowej formy ich organizacji formą całkowicie równorzędną względem formy stacjonarnej.

Nie akceptuję natomiast obecnej niekiedy w dyskusjach środowiskowych tendencji do przeciwstawiania „Adwokatury dębowych biurek i rzymskich sentencji” „Adwokaturze chmury wirtualnej i anglojęzycznych skrótów”. Nie dezawuuję przy tym żadnej z nich. Wierzę, że choć przywiązanie do tradycji i konserwatyzm organizacyjny generują czasem niepotrzebne ograniczenia, to wizja wykonywania zawodu i przynależności do grupy zawodowej „z dębowymi biurkami” stanowiła i stanowi nadal dla wielu całkiem młodych i na wskroś nowocześnie pracujących adwokatów istotny argument za wyborem naszej właśnie a nie innej korporacji zawodowej. A czasy, gdy telefonując „na Batorego” usłyszymy w słuchawce: „Tu Max, twój wirtualny Dziekan, powiedz proszę w czym mogę Ci pomóc…” i tak prędzej czy później nadejdą.

Mam nadzieję, że jako adwokat (od 2002r.), członek Okręgowej Rady Adwokackiej trzech ostatnich kadencji (od 2013r.), delegat na Krajowy Zjazd Adwokatury (od 2016r.), prowadzący szkolenia dla aplikantów (od 2009r.), czy wreszcie egzaminator w ramach egzaminu adwokackiego w różnych jego formułach (od 2008r.), starający się godzić wszystkie te obowiązki z praktyką zawodową i obowiązkami rodzinnymi (jako żonaty ojciec trójki dzieci, posiadacz psa i kota, miłośnik spędzania weekendów w poza Krakowem) nie zawiodłem Państwa zaufania. Przyjmę przy tym konstruktywnie każdą Państwa krytykę.

Jako kandydat na funkcję członka Okręgowej Rady Adwokackiej i funkcję delegata na Krajowy Zjazd Adwokatury bardzo proszę Państwa o przychylność i poparcie w nadchodzących wyborach.

Zgłoszony przez adwokata Aleksandra Guta

adw. Monika Jadach

Szanowni Państwo, kandyduję na członka Komisji Rewizyjnej oraz na delegata na Krajowy Zjazd Adwokatury, aby wnieść swoje zdobyte doświadczenie i zaangażowanie na rzecz lepszej organizacji działań Izby Adwokackiej. Dzięki innowacyjnemu spojrzeniu, którym się kieruję mogę wprowadzać świeże pomysły i nowoczesne podejście do pracy, jednocześnie z szacunkiem odnosząc się do tradycji i wartości, które są fundamentem naszego zawodu. Moją mocną stroną jest umiejętność pracy zespołowej, jak również zdolność analitycznego myślenia i skrupulatność, które są niezbędne w skutecznej kontroli wewnętrznej. Od początku swojej drogi zawodowej stawiam na rzetelność, współpracę oraz przestrzeganie najwyższych standardów etycznych. Uważam, że odpowiedzialne zarządzanie i kontrola są kluczowe dla utrzymania zaufania wobec naszego samorządu. Kandyduję z przekonaniem, że moja dotychczasowa praktyka i zaangażowanie społeczne na rzecz innych adwokatów i aplikantów adwokackich (samorządu aplikantów) będą aktualnie wartościowym wkładem w pracę na rzecz Izby Adwokackiej. Jako były uczestnik Ogólnopolskiego Forum Aplikantów Adwokackich są mi znane postulaty młodych adwokatów i aplikantów, które powinny zostać przedstawione na Krajowym Zjeździe Adwokatury. Dodatkowo wierzę, że Adwokatura to coś więcej niż praca – to odpowiedzialność, pasja i służba drugiemu człowiekowi. Będę zaszczycona mogąc wspierać naszą Izbę w tej roli.

Zgłoszona przez adwokata Monikę Jadach

adw. Jakub Jurowicz

Odbyłem aplikację adwokacką w naszej Izbie w latach 2021-2024. W toku aplikacji, jako starosta roku i przewodniczący samorządu aplikantów, działałem na rzecz aplikantów,  pomagając rozwiązywać ich problemy związane m.in. z przebiegiem szkolenia. Wspierałem ORA pośrednicząc w wymianie informacji między ORA a aplikantami, organizując wyjazdy szkoleniowo-integracyjne oraz reprezentując interesy aplikantów. W 2023 r., jako przedstawiciel KIA, uczestniczyłem w II Ogólnopolskim Forum Aplikantów Adwokackich organizowanym pod auspicjami NRA. Poza wykonywaniem zawodu, jestem także współzałożycielem fundacji Law4Tech zrzeszającej młodych prawników zainteresowanych prawem nowych technologii i prowadzącej działalność think-tankową oraz szkoleniową.

Działania w Okręgowej Radzie Adwokackiej chciałbym skoncentrować w 3 obszarach: (1) wspieraniu członków KIA w uzyskiwaniu dostępu do usług, których uzyskanie jest możliwe tylko w większych grupach (np. karty sportowe i pakiety opieki medycznej); (2) angażując się w budowanie wartościowej oferty szkoleń zawodowych oraz (3) wspierając integrację adwokatów i aplikantów.

Zachęcam do zapoznania się z szerszym opisem moich pomysłów w moim krótki filmie promocyjnym (i w jego opisie)- https://youtu.be/DvlwouNR-98

Zgłoszony przez adwokata Dariusza Gradziego

adw. Andrzej Karczewski

Urodzony w 1975 r., absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego a następnie w latach 1999 – 2003 aplikant adwokacki w Izbie Krakowskiej. zawód adwokata wykonuje od października 2003 r. Począwszy od roku 2007 czynnie uczestniczy w organach samorządu Krakowskiej Izby Adwokackiej, pełniąc funkcje Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego ORA, Członka Komisji ds. Współpracy z zagranicą, Przewodniczącego Zespołu Wizytatorów ORA, oraz Członka Zarządu – Skarbnika Funduszu Wzajemnej Pomocy Krakowskiej Izby Adwokackiej.

Od roku 2013 wchodzi w skład Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie. W trakcie kadencji 2020-2024 sprawując funkcję Skarbnika, członka komisji budżetowo – przetargowej ORA, jak również członka Centralnego Zespołu Wizytatorów przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Decyzja o kandydowaniu do Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie w kolejnej kadencji, oraz na delegata na Krajowy Zjazd Adwokatury, podjął z chęci kontynuowania pracy na rzecz samorządu, przy wykorzystaniu zdobytego do tej pory doświadczenia.

Dostrzegając konieczność wzmożenia działań sprzyjających integracji adwokatów, również tej międzypokoleniowej, niezbędnej do zachowania spójności a przez to i siły Adwokatury jako środowiska, chciałby w kolejnych latach skoncentrować się, obok bliskich mu do tej pory zagadnień finansowych i inwestycyjnych Izby na tym właśnie zagadnieniu.

Pasjonat siatkówki i nurkowania, doceniający każdą chwilę jaką może tym pasjom poświęcić.

Zgłoszony przez adwokata Aleksandra Guta oraz adwokata Pawła Gierasa

adw. Marcin Kosiorkiewicz

Adwokat od 2003 roku.

Od 2010 roku pracuje dla samorządu, przez dwie kadencje był rzecznikiem dyscyplinarnym. Obecnie jako sekretarz ORA zajmuje się codziennym funkcjonowaniem biura Rady oraz zagadnieniami związanymi z wykonywaniem zawodu adwokata.

Samodzielnie i całodobowo odpowiada na „Zielonej Linii”, broni adwokatów oskarżanych w związku z wykonywaniem zawodu, zwalnianych z tajemnicy adwokackiej oraz doświadczających wizyt służb, które ciągle czegoś szukają.

Nieprzerwanie od 1991 roku trenuje aikido.

Zgłoszony przez adwokata Aleksandra Guta

adw. Krzysztof Kostański

Adwokat wykonujący zawód od 1987r. Obecnie we własnej kancelarii, po uprzednim ukończeniu aplikacji sądowej a następnie aplikacji adwokackiej. Absolwent ekonomii [Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie] i prawa [Uniwersytet Jagielloński w Krakowie].

Od lat 90-tych aktywnie uczestniczy w samorządzie zawodowym pełniąc szereg funkcji w tym: sędziego w Sądu Dyscyplinarnego ORA w Krakowie oraz Sędziego Wyższego Sądu Dyscyplinarnego przy NRA w Warszawie.

W ostatnich latach członek ORA w Krakowie, w której pełnił m.in. funkcję Przewodniczącego Zespołu Wizytatorów, Skarbnika, a w obecnej kadencji pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Przetargowo-Budżetowej, Przewodniczącego Funduszu Wzajemnej Pomocy oraz Wicedziekana ORA.

Delegat na Krajowe Zjazdy Adwokatury

Wykładowca z zakresu prawa cywilnego w ramach szkoleń na aplikacji adwokackiej oraz egzaminator z zakresu prawa cywilnego w Komisji ds. Egzaminu Adwokackiego przy Ministrze Sprawiedliwości.

Zainteresowania pozazawodowe to tenis, narty siatkówka oraz kino.

W nadchodzącej kadencji, o ile Państwo obdarzycie mnie zaufaniem, zamierzam skoncentrować się na dotychczasowym zakresie działalności samorządowej.

Zgłoszony przez adwokata Aleksandra Guta oraz adwokata Pawła Gierasa

adw. Magdalena Maciukiewicz

Jestem adwokatem od 1990 roku. Od początku drogi zawodowej angażuję się  w prace samorządu, przez kilka kadencji byłam sędzią Sądu Dyscyplinarnego naszej izby. Od 2013 roku jestem członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej, w której przez dwie kadencje przewodniczyłam Komisji Szkolenia Aplikantów organizując zajęcia, kolokwia i konkursy krasomówcze. W kończącej się mojej trzeciej kadencji kierowałam Komisją Edukacji Prawnej, która podejmowała własne projekty oraz realizowała akcje NRA. Nawiązana została stała współpraca edukacyjna z IX LO w Krakowie.  W kończącej się kadencji byłam też jurorką w konkursach krasomówczych dla aplikantów oraz uczestniczyłam w komisjach egzaminujących aplikantów na sprawdzianach i kolokwiach.

Od 2021 roku sprawuję funkcję Wicedziekana ORA.

Byłam delegatem na Krajowe Zjazdy Adwokatury począwszy od 2013 roku.

W 2021,2022 i 2023 roku reprezentowałam naszą ORA podczas przystanków Tour de Konstytucja w Krakowie.

Adwokatura i jej przyszłość jest mi bliska, chciałabym ponownie reprezentować Krakowską Izbę Adwokacką na Krajowym Zjeździe Adwokatury, dlatego proszę o zaufanie i głosy.

Zgłoszona przez adwokata Aleksandra Guta

adw. Aleksandra Nędzi-Marek

Nazywam się Aleksandra Nędzi-Marek i proszę o Państwa głosy, bym mogła reprezentować Krakowską Izbę Adwokacką podczas Krajowego Zjazdu Adwokatury w 2025 roku.

Od 2020 roku aktywnie działam w Kole ds. Kobiet przy ORA w Krakowie.  

Współorganizowałam Konferencję „Adwokackie HERstorie – Kobiety i Wojna” w listopadzie 2022 roku w Krakowie.

We współpracy z Komisją Praw Człowieka przy naszej ORA brałam aktywny udział w następujących wydarzeniach:

  • Tour de Konstytucja 2022, Kraków i Jordanów;
  • akcji wizerunkowej NRA „Miś Adwokat” w 2023 roku
  • akcji wizerunkowej NRA „Misia Adwokatka” w 2024 roku
  • akcji edukacyjnej „Adwokaci Rozjaśniają Prawo” w 2023 roku 
  • Dorocznym szkoleniu licealistów z IX LO w Krakowie nt. Zdolności prawnej i zdolności do czynności prawnych 
  • w spotkaniu adwokatek i adwokatów pt. „Empatyczny język prawniczy. Odpowiedź adwokatek i adwokatów na zmiany społeczne” w sierpniu 2023 roku;

Naszą Izbę reprezentowałam m.in. podczas:

– Tygodnia Konstytucyjnego w 2016, 2017 oraz 2023, edukując licealistów nt. praw podstawowych,

  • Konferencji „Adwokackie HERstorie” w sierpniu 2021 roku w Gdańsku,
  • Kongresu Kobiet, we wrześniu 2023 roku, biorąc udział w panelu o gwałtach wojennych i prezentując ewolucję ich karania, w tym przed Trybunałem ds. Zbrodni w byłej Jugosławii,
  •  Konferencji „Kobieca Perspektywa w Zawodach Prawniczych” 31 XI i 1 XII 2023 roku, na zaproszenie ORA Bielsko-Biała oraz OIRP Opole, gdzie prowadziłam warsztaty na temat work-life balance dla kobiet,
  • współorganizując pierwszą międzynarodową konferencję, która odbyła się 24 i 25 XI 2023,  pt. „Holistyczna opieka nad ofiarami przemocy seksualnej i tortur z Ukrainy” (Providing Holistic Care to Survivors of Sexual Violence and Torture – Ukraine).  

Od 2022 do teraz – związana jestem z fundacją Polish Center for Torture Survivors. W 2024 zarządzam w fundacji projektem pt.: „Designing and Offering Meaningful Help to Survivors of Wartime Rape and Torture on the Territory of Poland”. Szkolę z zakresu trauma-informed lawyering osoby wykonujące zawody pomocowe i prawnicze. 

Na co dzień prowadzę głównie sprawy rodzinne, karne, dotyczące cudzoziemców w RP w językach angielskich oraz po bośniacku, chorwacku i serbsku. Od 2021 roku mam uprawnienia adwokatki kościelnej. 

W Adwokaturze wartością dodaną jest dla mnie integracja Adwokatów i Aplikantów, koleżeńskość i wzajemne wsparcie, nawet to nieformalne. Pasjami reprezentuję naszą izbę na wydarzeniach sportowych Komisji Integracji Środowiskowej i Sportu NRA. 

Proszę o Państwa głosy i życzę owocnych obrad 5.11.2024.  

Zgłoszona przez adwokata Piotra Rachwała

adw. Piotr Ochałek

Urodzony w 1955 r. w Krakowie. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakwie 1978 r. Wpisany na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Krakowie w 1987 r. po odbyciu aplikacji adwokackiej w latach 1985 – 1987.

W latach 1995 – 1998 członek ORA w Krakowie i Kierownik Szkolenia Aplikantów.

W latach 1998 – 2004 członek Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Krakowie.

Od 2004 r. do chwili obecnej Prezes Sądu Dyscyplinarnego Krakowskiej Izby Adwokackiej. Prowadzi zajęcia szkoleniowe z aplikantami adwokackimi. Uczestniczy w egzaminach adwokackich i kolokwiach aplikantów adwokackich.

Delegat na Krajowe Zjazdy Adwokatury w latach 1995 – 2016.

Kandyduje na stanowisko Prezesa Sądu Dyscyplinarnego Krakowskiej Izby Adwokackiej.

Zgłoszony przez adwokata Aleksandra Guta

adw. Piotr Ochwat

Członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie mijającej oraz wcześniejszych kadencji

Trzykrotnie wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w kadencjach 2007-2010, 2013-2016 i 2016 – 2020

Sekretarz prawniczy ORA mijającej kadencji

Członek Komisji Legislacyjnej Naczelnej Rady Adwokackiej

Członek Kolegium Redakcyjnego Palestry

Kilkakrotny delegat na Krajowe Zjazdy Adwokatury, przewodniczył i uczestniczył w komisjach zjazdowych.

Przewodniczący Komisji Prawnej ORA we  wcześniejszych kadencjach

Przewodniczący Referatu Osobowego ORA od 2013 r. do chwili obecnej

Zgłoszony przez adwokata Aleksandra Guta oraz adwokata Pawła Gierasa

adw. Władysław Pociej

Studia – Uniwersytet Jagielloński – Wydział Prawa i Administracji, kierunek – Prawo Praca zawodowa: adwokat od 01.02.1989, Zespół Adwokacki Nr 5 – 1989-1996, kancelaria indywidualna od 1996 do chwili obecnej.

Członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie w kilku kadencjach, również ostatniej, obecnie Przewodniczący Zespołu Wizytatorów ORA w Krakowie, Delegat Izby Adwokackiej w Krakowie na Krajowy Zjazd Adwokatury – dwukrotnie

Szkolenie aplikantów w zakresie:
– postępowanie dowodowe w procesie karnym,
– przestępstwa przeciwko mieniu,
– przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji
– świadek koronny,
– postępowanie w zakresie akt niejawnych,
– konstrukcja przemówienia obrończego i retoryka

Odznaczony medalem „Adwokatura Zasłużonym” – 2023 r.

Zamierzenia: kontynuacja pracy szkoleniowej aplikantów, praca w Zespole Wizytatorów

Służba wojskowa: ppor. rez. – 48 kompania specjalna 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej Członek Związku Polskich Spadochroniarzy członek Polskiego Związku Łowieckiego Członek Komisji: Prawnej i Statutowej Naczelnej Rady Łowieckiej PZŁ Sędzia Okręgowego Sądu Łowieckiego w Krakowie Odznaczony medalem „Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu”

Hobby: wspinaczka wysokogórska, nurkowanie

Zgłoszony przez adwokata Aleksandra Guta

adw. Miłosz Rabczyński

Jestem członkiem KIA od 2016 roku, praktykę rozpocząłem w roku 2013. Zajmuję się obsługą inwestycji infrastrukturalnych, wsparciem przedsiębiorców oraz Klientów indywidualnych. Działam jako wolontariusz, moje zaangażowanie w pracę społeczną rozpoczęło się w wieku 15 lat. Zdobyte na tym polu doświadczenia nie tylko pozwoliły mi zrozumieć, jak ważna jest pomoc innym, ale także nauczyły mnie współpracy i odpowiedzialności.

Jako członek ORA chcę być głosem pokolenia młodych adwokatów i jednocześnie zadbać o integrację pokoleń, aby wzmacniać jedność środowiska adwokackiego oraz zapewnić ciągłość wiedzy i tradycji zawodowych.

Zależy mi na sprawnym i otwartym samorządzie. Moim celem jest przywrócenie internetowej platformy zawierającej bazę praktycznych szkoleń, jak i materiały dotyczące umiejętności miękkich, przydatnych w szczególności na początkowym etapie pracy zawodowej. Będę dążyć do zwiększenia dostępności siedziby ORA przy ul. Batorego 17, w tym do utworzenia miejsca spotkań z Klientami i przestrzeni do wspólnej pracy. Zadbam o to, by zgromadzenia Izby odbywały się w trybie hybrydowym, co zapewni większą dostępność, komfort i elastyczność, przy oszczędności czasu i kosztów.

Podejmę działania w celu zmian w Regulaminie Krajowego Zjazdu Adwokatury i zgromadzeń izb adwokackich, by domyślnym trybem zgromadzeń został tryb hybrydowy. Zależy mi na bardziej stanowczych działaniach w przedmiocie zwiększenia stawek wynagrodzenia za sprawy prowadzone z urzędu.

Zgłoszony przez adwokata Katarzynę Frankiewicz-Burdę

adw. Piotr Rachwał

Jeżeli do tej pory nie mieliśmy okazji poznać się na sali rozpraw, w trakcie wydarzeń Izbowych, wykładach i warsztatach na aplikacji, a chcielibyście Państwo wiedzieć o mnie więcej i moim programie, to zapraszam na stronę internetową Wybory KIA 2024 – Wybory KIA 2024.

Proszę o Państwa głos na członka Rady Adwokackiej i na delegata na KZA dlatego, że chcę uczestniczyć w zmianie naszej adwokackiej rzeczywistości zarówno na szczeblu lokalnym jak i ogólnopolskim.

Mimo że został jeszcze czas na zgłaszanie swoich kandydatur do wszystkich organów Izby, to już teraz widzimy, że zarysowały się dwa obozy: rewolucjonistów i ewolucjonistów. Zarówno jedni, jak i drudzy od lat związani są z samorządem adwokackim. Dlatego proponuję inną drogę. Przyszedł czas dla ludzi, którzy dali się już poznać jako aktywiści samorządowi, a do tej pory formalnie nie byli związani z samorządem. Nasz program oparty jest na obserwacjach czynionych w trakcie dotychczasowej działalności i dlatego jest on niezbędny, ale także w pełni realny.

Silna Adwokatura to przygotowani praktycznie do zawodu adwokaci, którzy warsztatu zostaną nauczeni w trakcie aplikacji. Silna Adwokatura to doceniony uczestnik wymiaru sprawiedliwości. Silna Adwokatura to tożsamość adwokacka identyfikująca się z samorządem zawodowym.  

Potrafię to zrobić, dlatego proszę o Państwa głos.

Zgłoszony przez adwokata Pawła Śliza oraz adwokata Pawła Gierasa

adw. prof. dr hab. Janusz Raglewski

W okresie 2013-2020 r. pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Krakowskiej Izby Adwokackiej. Członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie. Przewodniczący Komisji Prawnej i Legislacyjnej ORA w Krakowie. Wykładowca w ramach szkoleń aplikantów adwokackich. Egzaminator na egzaminie adwokackim z prawa karnego. Popularyzator wiedzy o prawie. W nowej kadencji zamierza aktywnie uczestniczyć w przygotowywaniu propozycji legislacyjnych mających znaczenie w wykonywaniu zawodu adwokata, a także prowadzić działalność opiniodawczą w zakresie regulacji prawa karnego.

Łączy praktykę adwokacką z pracą naukowo-dydaktyczną w Katedrze Prawa Karnego UJ. Doktor habilitowany nauk prawnych, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wykładowca na szkoleniach z zakresu prawa karnego materialnego dla m.in. aplikantów adwokackich. Autor (współautor) kilkudziesięciu publikacji naukowych obejmujących monografie, komentarze (kodeks karny, kodeks karny skarbowy, kodeks spółek handlowych, kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, prawo własności przemysłowej, ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji), artykuły oraz glosy. Autor opinii na zlecenie Biura Analiz Sejmowych.

Członek m.in.: Komisji Bioetycznej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Krakowie, Polskiego Towarzystwa Prawa Sportowego. Arbiter Trybunału Arbitrażowego przy Polskim Komitecie Olimpijskim.

Miłośnik sportów wodnych (szczególnie windsurfingu), gry na fortepianie i tańca towarzyskiego (szczególnie latynoamerykańskich).  

Zgłoszony przez adwokata Aleksandra Guta

adw. Kacper Rożek

Jestem członkiem Krakowskiej Izby Adwokackiej od 2018 roku, zawód adwokata wykonuję od 2021 roku. Jako prawnik pracuję już od 9 lat. W 2022 r. obroniłem rozprawę doktorską w dziedzinie prawa administracyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, uzyskując tym samym stopień naukowy doktora nauk prawnych. Jestem również aktywnym członkiem Stowarzyszenia Adwokackiego Defensor Iuris.

Zawodowo zajmuję się obsługą prawną klientów indywidualnych i przedsiębiorców. Specjalizuję się w szczególności w ochronie praw konsumentów w sporach z instytucjami finansowymi, a także w prawie rodzinnym.

Jako członek Okręgowej Rady Adwokackiej chcę zająć się podtrzymywaniem i polepszaniem dobrych stosunków pomiędzy członkami Krakowskiej Izby Adwokackiej a sądami i organami, w tym przede wszystkim utworzeniem Centrum Dialogu Sądowego przy Okręgowej Radzie Adwokackiej. Moim głównym celem jest stworzenie bazy wzorów wniosków i środków zaskarżenia w przedmiocie wynagrodzeń adwokatów pełniących funkcje kuratora oraz pełnomocnika i obrońcy z urzędu, a także wsparcie adwokatów w dochodzeniu od sądów przyznanych wynagrodzeń za wykonywane funkcje z urzędu. 

Zależy mi na zmianie Regulaminu KZA i zgromadzeń izb adwokackich w zakresie trwałego wprowadzenia dla zgromadzenia izby trybu hybrydowego jako podstawowego. Zaangażuje się także w działania mające na celu zwiększenie wynagrodzenia dla adwokata pełniącego funkcję kuratora.

Zgłoszony przez adwokata Katarzynę Frankiewicz-Burdę

adw. Jarosław Ruchałowski

Jestem adwokatem od 2010r.

W latach 2013-2020 pełniłem funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego w KIA w Krakowie.  

Część mojej aktywności zawodowej – wykraczającej poza  świadczenie pomocy prawnej w roli przede wszystkim obrońcy – można śledzić w serwisie Linkedln. 

Uwzględniając rolę adwokata w obszarze jakim jest proces wymierzania sprawiedliwości, w poprzednich latach dodatkowo angażowałem się w działalność  z udziałem m.in. prawników doświadczających – z uwagi na Ich postawę w obronie praworządności – rożnego rodzaju represji. To były działania, które wzmacniały zaufanie i szacunek do Adwokatury. To również są kierunki działania samorządu adwokackiego, a zakresem działania Krajowego Zjazdu Adwokatury w szczególności jest wytyczanie tych kierunków.      

Prywatnie doskonalę umiejętności  w  sportach motorowych (samochodowych), motorowodnych, narciarstwie. 

Zgłoszony przez adwokata Pawła Eilmesa

adw. dr Michał Sowa

Zawód adwokata wykonuje od 2005 roku, w roku 2005 ukończył także studia doktoranckie na Uniwersytecie Jagiellońskim (praca doktorska „Przestępczość komputerowa – badanie skuteczności i celowości kryminalizacji”).

Prowadzi zajęcia szkoleniowe dla aplikantów, jest egzaminatorem podczas kolokwiów i egzaminów adwokackich. W latach 2013-2016 zastępca członka Okręgowej Rady Adwokackiej, od 2020 roku pełni funkcję Rzecznika Dyscyplinarnego Krakowskiej Izby Adwokackiej.

Autor artykułów opublikowanych w uznanych czasopismach prawniczych, prelegent konferencji naukowych.

Zawodowo zajmuje się szeroko rozumianym prawem cywilnym oraz prawem zamówień publicznych, obsługą podmiotów gospodarczych i jednostek finansów publicznych, miał swój „prawny udział” w powstaniu dwóch znanych obiektów kultury w Krakowie.

Członek Wojewódzkiej Komisji do spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Krakowie działającej przy Wojewodzie Małopolskim przez dwie kadencje – od powstania Komisji w 2012 roku do zakończenia jej działalności w 2024 roku.

Od roku 2016 pozostaje mediatorem Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, wpisanym od roku 2017 także na listę stałych mediatorów prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie.

Prywatnie miłośnik fotografii – uczestnik kilku wystaw zbiorowych.

Kandyduje na funkcję Rzecznika Dyscyplinarnego Krakowskiej Izby Adwokackiej.

Rola Rzecznika nie jest rolą, która umożliwiałaby przedstawienie programu działania na kolejną kadencję innego, niż wynikający z Regulaminu działania rzeczników dyscyplinarnych… – w postępowaniu dyscyplinarnym rzecznik dyscyplinarny izby adwokackiej kieruje się normami prawnymi zawartymi w ustawach i regulaminie oraz postanowieniami uchwał Naczelnej Rady Adwokackiej, a także zasadami bezstronności, obiektywizmu, legalizmu, szybkości i równego traktowania. Do postępowania dyscyplinarnego uregulowanego w Prawie o adwokaturze stosuje się także przepisy k.p.k., w tym pozostaje aktualny cel postępowania – to jest aby sprawca został wykryty i pociągnięty do odpowiedzialności, a osoba niewinna nie poniosła tej odpowiedzialności. Rolą Rzecznika nie jest zatem tylko i wyłącznie prowadzenie postępowań w celu pociągnięcia adwokatów do odpowiedzialności dyscyplinarnej, ale także poprzez zachowanie zasad bezstronności, obiektywizmu i legalizmu zapewnienie, aby osoba niewinna odpowiedzialności nie ponosiła.

Pamiętać należy, że bez należytego działania pionu dyscyplinarnego, niezależność zawodu adwokata jako zawodu zaufania publicznego może być zagrożona. Zapewnienie właściwej reakcji samorządu na przypadki naruszania zasad wykonywania zawodu pozwala chronić samorząd przed pomysłami mogącymi zmierzać do przeniesienia wymierzania odpowiedzialności dyscyplinarnej pod kontrolę władzy wykonawczej.

Zgłoszony przez adwokata Pawła Eilmesa

adw. Norbert Stachura

Jestem adwokatem od 2012 roku. Od 2009 roku zajmuję się niemal wyłącznie prawem zamówień publicznych. Z sukcesami prowadziłem postępowania dotyczące dużych projektów infrastrukturalnych w Polsce, Estonii, Chorwacji i na Ukrainie. Skuteczna informatyzacja tego rynku dowodzi, że procedury prawne mogą być szybkie i efektywne, czyli skuteczne. Doświadczenia ze współpracy z dużymi podmiotami gospodarczymi wykorzystam w pracy samorządowej.

W samorządzie chcę się zająć jego modernizacją, informatyzacją, ułatwianiem pracy adwokatów oraz wspieraniem w poszukiwaniu nowych możliwości dla Adwokatury. To samorząd ma być dla adwokata, a nie adwokat dla samorządu. Będę dążył do przejrzystości i komunikatywności działalności samorządu, otwarcia na pomysły adwokatów (wprowadzenie budżetu adwokackiego), otwarcia adwokatury na środowisko biznesu (udział adwokatury w wydarzeniach biznesowych), kształtowania wizerunku adwokata jako profesjonalisty rozumiejącego i wspierającego biznes (aktywność w promocji zawodu, wprowadzenie umowy o pracę). Będę działał na rzecz wykorzystania technologii XXI wieku w komunikacji pomiędzy adwokatami, radcami prawnymi, sądami i urzędami.

Będę wspierał działania prowadzące do wprowadzenia na stałe trybu hybrydowego zgromadzeń izbowych i innych wydarzeń (szkoleń), a także wyznaczenie jako kierunków działania adwokatury i podjęcie realnych działań w zakresie: dążenia do wprowadzenia elektronicznego obiegu dokumentów pomiędzy stronami postępowań sądowych oraz systemowego rozwiązania problemów związanych z kosztami zastępstwa procesowego (zarówno z urzędu jak i z wyboru).

Zgłoszony przez adwokata Katarzynę Frankiewicz-Burdę

adw. Adriana Szczęśniak-Majcher

Od aplikacji współpracuję z samorządem adwokackim, a od grudnia 2020 roku jestem członkinią Komisji Wizerunku Adwokatury Krakowskiej. Uczestniczyłam w akcjach edukacyjnych, takich jak „Miś Adwokat” i „Adwokaci rozjaśniają prawo”. Działam w Sekcji Prawa Własności Intelektualnej i Nowych Technologii, gdzie współprowadziłam webinar „Praktycznie o AI”. Prowadziłam wykłady dla uczniów liceum. Specjalizuję się w prawie umów, prawie autorskim oraz prawie karnym. Ofertę swojej kancelarii kieruję głównie do artystów i osób zajmujących się sztuką.

Będę dążyła do odświeżenia wizerunku adwokatek i adwokatów w Polsce oraz do wypracowania mechanizmów docierania do klientów, którym kontakt z adwokatem kojarzy się tylko z problemami (a nie ich rozwiązaniem) i zwracają się po pomoc zdecydowanie za późno. Będę pracowała nad akcjami przedstawiającymi adwokatki i adwokatów jako osoby empatyczne, życzliwe i wspierające.

Zwrócę uwagę na nieporadność obywateli w kontakcie z Sądem i fakt, że większość procedur jest dla nich niezrozumiała, a zatem potrzebne jest stworzenie ścieżek, które będą realną pomocą w trafieniu do kancelarii adwokackiej na odpowiednim etapie. 

Prywatnie, jako teatrolożka niezmiennie pasjonuję się teatrem, literaturą i sztuką, starając się łączyć Adwokaturę z kulturą wysoką.

Zgłoszona przez adwokat Katarzynę Frankiewicz-Burdę

adw. Prof. Dr Hab. Dobrosława Szumiło-Kulczycka

treść…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Zgłoszona przez adwokat Agatę Wantuch

adw. Paweł Śliz

W pracy samorządowej wykazuje się aktywnością w zakresie organizacji bieżących wydarzeń samorządowych, w tym o charakterze międzynarodowym, jak również kontaktów z przedstawicielami zagranicznych izb adwokackich.

W ostatnim czasie realizując swój mandat Posła na Sejm RP w sposób odpowiedzialny działa w interesie Adwokatury.

Zgłoszona przez adwokata Aleksandra Guta oraz adwokata Pawła Gierasa

adw. Tomasz Tarnawski

Adwokat z ponad dwudziestoletnim stażem. Wieloletni Członek władz samorządowych, w tym Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego, Wizytator, Zastępca Przewodniczącego Referatu Skarg i Wniosków, członek Zarząd Funduszu Wzajemnej Pomocy Krakowskiej Izby Adwokackiej. Członek Komisji Rewizyjnej Izby Krakowskiej, a od 2020 roku Wyższej Komisji Rewizyjnej Adwokatury Polskiej.
Pasjonat mechaniki, youngtimer’ów i motocykli. Aktywny sportowiec.  Miłośnik psów i włoskiego espresso.

Zgłoszony przez adwokata Aleksandra Guta

adw. Filip Tohl

Jestem członkiem KIA od 2015 roku. Od 2020 roku działam w Stowarzyszeniu Adwokackim Defensor Iuris, którego obecnie jestem wiceprezesem. Pomagam koleżankom i kolegom adwokatom, w ramach akcji G(ł)odna Urzędówka, podejmując i promując inicjatywy na rzecz pełnomocników z urzędu. W bieżącej kadencji Rady jestem członkiem Komisji ds. Wizerunku.

Kandyduję, aby działać i wspierać adwokatów jeszcze skuteczniej niż dotychczas. Chcę stworzyć transparentny elektroniczny system przydziału spraw z urzędu. Będę wspierać adwokatów, wszędzie tam, gdzie spotykają się z odmową zwolnienia z funkcji pełnomocnika lub obrońcy z urzędu oraz odmową lub opóźnieniem w zapłacie wynagrodzenia za prowadzone sprawy. W oparciu o udostępnione materiały i wzory, stworzę kompletny poradnik w zakresie pomocy prawnej z urzędu, a także dedykowaną infolinię zapewniającą indywidualnie pomoc, na poziomie samorządu. 

Będę działał na rzecz mobilizacji adwokatury, w zakresie dochodzenia należności od Skarbu Państwa, a także promował inicjatywy w zakresie urealnienia stawek adwokackich oraz kuratorskich, w oparciu o przygotowany oraz omawiany aktualnie z Ministerstwem Sprawiedliwości projekt rozporządzenia. Jestem zwolennikiem ułatwienia adwokatom dostępu do samorządu, w tym poprzez zgromadzenia hybrydowe lub głosowanie przez pełnomocnika – będę działał na rzecz zmian w tych kierunkach. 

Prywatnie, pasjonuje się biernie i czynnie muzyką. Okazjonalnie gram na gitarze elektrycznej i klasycznej, a także śpiewam.

Zgłoszony przez adwokat Katarzynę Frankiewicz-Burdę

adw. Agata Wantuch

treść…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Zgłoszona przez adwokat Dobrosławę Szumiło-Kulczycką

adw. Mateusz Weredyński

Jestem członkiem KIA od 2015 roku. Prowadzę kancelarię koncentrującą praktykę na sprawach karnych. Od zawsze byłem zaangażowany w samorząd: działałem w samorządzie studenckim WPiA UJ i samorządzie aplikanckim, będąc jego przewodniczącym. Za działalność samorządową na studiach i aplikacji zostałem wyróżniony. W tej kadencji Rady byłem członkiem Komisji ds. Wizerunku. We wrześniu podjąłem inicjatywę na rzecz zmiany uchwały Rady ws. listopadowego zgromadzenia w zakresie trybu na hybrydowy. Nie boję się zabierać głosu w sprawach dla nas ważnych. Osoby, które mnie znają, wiedzą, że nie brak mi determinacji do realizacji celów. A ja wierzę, że nasz samorząd można tworzyć lepiej.

Jako członek Okręgowej Rady Adwokackiej chcę zaangażować się w tworzenie rozwiązań mających na celu ochronę tajemnicy adwokackiej i usprawnienie naszej codziennej pracy, zwłaszcza w budowę Centrum Dialogu. Szczegóły kierunków tych działań znajdują się w naszym programie Twoja ORA. Tworzę naszą stronę https://twojaora.pl – wiedzę z tego zakresu chcę wykorzystać do usprawnienia narzędzi i komunikacji naszego samorządu.

Jako delegat na Krajowy Zjazd Adwokatury chcę działać na rzecz zmian w Regulaminie Krajowego Zjazdu Adwokatury i zgromadzeń izb adwokackich, tak aby „domyślnym” trybem zgromadzeń był tryb hybrydowy (stacjonarny i zdalny), który w naszej Izbie stanowi gwarancję zapewnienia udziału w samorządzie wszystkim jego członkom.

Zgłoszony przez adwokat Katarzynę Frankiewicz-Burdę

adw. dr Katarzyna Witkowska-Malinowska

Jestem członkiem Krakowskiej Izby Adwokackiej od 2012 r. W 2017 r. obroniłam z wyróżnieniem doktorat z zakresu prawa karnego, którego promotorem był adwokat prof. dr hab. Piotr Kardas. Od 2015 r. angażuję się w życie KIA. Wspólnie z adwokat Angeliką Arter jestem inicjatorką i założycielką #NowoczesnejAdwokatury, pomyślanej początkowo jako think tank młodych Adwokatów, a która zaowocowała innymi inicjatywami, jak chociażby powołaniem Komisji Inicjatyw #Nowoczesna Adwokatura. Organizowałam również inicjatywy sportowe, takie jak treningi biegowe dla Adwokatów i Aplikantów Adwokackich czy adwokacka reprezentacja w Poland Business Run, w którym nasza damska drużyna wielokrotnie zdobywała pierwsze miejsce w Polsce w kategorii drużyn kobiecych. Od wielu lat łączę pracę zawodową i dydaktyczną, w szczególności prowadzę szkolenia z zakresu prawa karnego dla Adwokatów i Aplikantów Adwokackich w całej Polsce, w tym dla Aplikantów KIA.

Od wielu lat czynnie udzielam się w międzynarodowych stowarzyszeniach adwokackich AIJA oraz IBA, aktywnie uczestnicząc w konferencjach na całym świecie. Kontakt z Adwokatami z różnych części globu jest niezwykle inspirujący i daje nowe perspektywy na działalność Adwokatury w Polsce.

 Od 2018 r. znaczną część obowiązków zawodowych wykonuję również w Warszawie, co pozwoliło mi na nawiązanie wielu kontaktów w innych środowiskach adwokackich. To z kolei może mieć duże znaczenie dla siły przekonywania i słyszalności głosu krakowskiej Adwokatury na Krajowym Zjeździe Adwokatury.

Jako delegat na KZA chciałabym dążyć do wzmocnienia społecznego autorytetu Adwokatury i ugruntowania jej pozycji wśród pozostałych korporacji prawniczych poprzez umiejętne budowanie pozycji medialnej i promocję zawodu Adwokata.

Zgłoszona przez adwokata Dariusza Gradzi

Skip to content