Kandydaci na stanowisko Rzecznika Dyscyplinarnego Krakowskiej Izby Adwokackiej
adw. Michał Sowa
Zawód adwokata wykonuje od 2005 roku, w roku 2005 ukończył także studia doktoranckie na Uniwersytecie Jagiellońskim (praca doktorska „Przestępczość komputerowa – badanie skuteczności i celowości kryminalizacji”).
Prowadzi zajęcia szkoleniowe dla aplikantów, jest egzaminatorem podczas kolokwiów i egzaminów adwokackich. W latach 2013-2016 zastępca członka Okręgowej Rady Adwokackiej, od 2020 roku pełni funkcję Rzecznika Dyscyplinarnego Krakowskiej Izby Adwokackiej.
Autor artykułów opublikowanych w uznanych czasopismach prawniczych, prelegent konferencji naukowych.
Zawodowo zajmuje się szeroko rozumianym prawem cywilnym oraz prawem zamówień publicznych, obsługą podmiotów gospodarczych i jednostek finansów publicznych, miał swój „prawny udział” w powstaniu dwóch znanych obiektów kultury w Krakowie.
Członek Wojewódzkiej Komisji do spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Krakowie działającej przy Wojewodzie Małopolskim przez dwie kadencje – od powstania Komisji w 2012 roku do zakończenia jej działalności w 2024 roku.
Od roku 2016 pozostaje mediatorem Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, wpisanym od roku 2017 także na listę stałych mediatorów prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie.
Prywatnie miłośnik fotografii – uczestnik kilku wystaw zbiorowych.
Kandyduje na funkcję Rzecznika Dyscyplinarnego Krakowskiej Izby Adwokackiej.
Rola Rzecznika nie jest rolą, która umożliwiałaby przedstawienie programu działania na kolejną kadencję innego, niż wynikający z Regulaminu działania rzeczników dyscyplinarnych… – w postępowaniu dyscyplinarnym rzecznik dyscyplinarny izby adwokackiej kieruje się normami prawnymi zawartymi w ustawach i regulaminie oraz postanowieniami uchwał Naczelnej Rady Adwokackiej, a także zasadami bezstronności, obiektywizmu, legalizmu, szybkości i równego traktowania. Do postępowania dyscyplinarnego uregulowanego w Prawie o adwokaturze stosuje się także przepisy k.p.k., w tym pozostaje aktualny cel postępowania – to jest aby sprawca został wykryty i pociągnięty do odpowiedzialności, a osoba niewinna nie poniosła tej odpowiedzialności. Rolą Rzecznika nie jest zatem tylko i wyłącznie prowadzenie postępowań w celu pociągnięcia adwokatów do odpowiedzialności dyscyplinarnej, ale także poprzez zachowanie zasad bezstronności, obiektywizmu i legalizmu zapewnienie, aby osoba niewinna odpowiedzialności nie ponosiła.
Pamiętać należy, że bez należytego działania pionu dyscyplinarnego, niezależność zawodu adwokata jako zawodu zaufania publicznego może być zagrożona. Zapewnienie właściwej reakcji samorządu na przypadki naruszania zasad wykonywania zawodu pozwala chronić samorząd przed pomysłami mogącymi zmierzać do przeniesienia wymierzania odpowiedzialności dyscyplinarnej pod kontrolę władzy wykonawczej.
Zgłoszony przez adwokata Pawła Eilmesa